• 2014-01-30

Rusałka w Krakowie prosto z Metropolitan Opera

8 lutego o godz. 18.45 krakowskie kino Kijów.Centrum zaprasza na transmisję jednej z najpiękniejszych czeskich oper – Rusałki Antonína Dvořáka.

„Rusałka”, fot. Ken Howard/Metropolitan Opera (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rusałka”, fot. Ken Howard/Metropolitan Opera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedna z najpiękniejszych czeskich oper czerpie z podań ludowych o nimfie wodnej, która, zakochawszy się w człowieku, zapragnęła przybrać ludzką postać. Zamienić w kobietę może ją tylko Ježibaba, leśna wiedźma, jednak ta oczekuje za to zapłaty: ma nią być piękny głos nimfy. Rusałka staje się kobietą, ale nie może wypowiedzieć choćby jednego słowa. Rusałkę w bajkowym przedstawieniu Met, wyreżyserowanym przez specjalistę od wyjątkowo wiernych oryginałowi inscenizacji, zagra pierwszy sopran USA, a w rolę księcia, którego pokochała nimfa, wcieli się polski tenor.

The Metropolitan Opera w Nowym Jorku to jeden z najznamienitszych teatrów operowych świata, a na jego scenie występują największe gwiazdy opery i baletu. Od kilku sezonów, nowojorskie produkcje transmitowane są na żywo do kin w setkach miast całego świata, w tym również do kina Kijów.Centrum w Krakowie. Za sprawą tychże spektakli, widzowie mogą odkryć światowe tytuły operowe w najlepszych inscenizacjach. Ponadto technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska w doskonałej jakości obrazu, a widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie, tuż obok śpiewających artystów. Krystalicznie czysty dźwięk przestrzenny sprawia, że widzowie czują się nim otoczeni, tak jakby właśnie rozpoczynali spektakl razem z orkiestrą MET w Nowym Jorku.

Rusałka
Muzyka: Antonín Dvořák
Dyrygent: Yannick NézetSéguin
Reżyseria: Otto Schenk
W rolach głównych: Renée Fleming (Rusałka), Emily Magee (Obca Księżniczka), Dolora Zajick (Ježibaba), Piotr Beczała (Książę), John Relyea (Wodnik)
8 lutego 2014 r., godz. 18.45
Kino Kijów.Centrum
Kraków

Dodaj komentarz