• 2014-01-30

Noworoczne postanowienia 2014

Po raz drugi wrocławska Galeria Dizajn zaprasza na Noworoczne Postanowienia – otwartą pracownię, w której od 7 do 28 lutego odbywać się będą się warsztaty, spotkania i działania twórcze. W tym roku zaproszeni z całej Polski eksperci przybliżą temat dizajnu krytycznego i zastanowią się po co i jak robić wystawy o dizajnie.

„Typoaktywizm”, przewodnik, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Typoaktywizm”, przewodnik, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scenografia przestrzeni warsztatowej zaprojektowana została przez Karolinę Szelc z Katedry Scenografii Architektury Wnętrz ASP Wrocław, pod opieką prof. Michała Jędrzejewskiego.

Noworoczne Postanowienia to cykliczny projekt realizowany w galerii Dizajn – BWA Wrocław na początku każdego roku. W zaaranżowanej przestrzeni galerii jako otwartej pracowni odbywają się warsztaty, wykłady, spotkania i działania twórcze, które eksplorują nowe trendy i perspektywy dla wybranej dyscypliny dizajnu. Idea całego projektu nawiązuje do teorii Czarnego Łabędzia, twierdzącej, że co jakiś czas pojawia się zaskakujące wydarzenie, które ma niezwykłą moc oddziaływania i może znacząco wpłynąć na rzeczywistość. W logo Noworocznych Postanowień, zaprojektowanego przez Jakuba Stępnia (Hakobo), pojawia się zatem czarne skrzydło.

W tym roku tematyka cyklu dotyka zagadnień związanych z postulatami dizajnu krytycznego oraz analizą wystawy jako medium projektowania.

Dizajn krytyczny – mówi Katarzyna Roj, kierowniczka galerii Dizajn – BWA Wrocław i pomysłodawczyni projektu – staje się inspiracją dla projektantów do działań na rzecz małych społeczności, kontrolowaniu procesów produkcji i wspieraniu sprawiedliwego handlu. Już 7 lutego o godz. 18.00 odbędzie się inauguracja Noworocznych Postanowień 2014, podczas której zostanie otwarta prezentacja plakatów do wystaw wybranych przez znane studio projektowe Fontarte.

W ramach projektu przez cały miesiąc odbędą się liczne warsztaty i spotkania, skupiające się na praktycznej stronie dizajnu. Będzie można poćwiczyć projektowanie plakatów, dowiedzieć się, jak przygotować portfolio prac, które w sposób skuteczny przekonają klientów czy też nauczyć się więcej o tworzeniu wystaw o dizajnie. Czarnym łabędziem cyklu może stać się spotkanie poświęcone działaniom eye trackingowym w aranżowaniu wystaw – czyli o tym jak można śledzić ruchu gałek ocznych i tym samym reakcję publiczności, by lepiej planować rozmieszczenie obiektów w przestrzeni.

Rodzice znajdą również coś specjalnego dla swoich dzieci. W ramach cyklu warsztatów 3D czyli Dizajn Dla Dzieci przygotowano specjalne spotkanie, w czasie którego najmłodsi będą mogli przygotować katalog do prezentowanej wystawy.

W ostatnim tygodniu trwania projektu galeria zaprasza na ważną dyskusję o dizajnie krytycznym, która odbędzie się 21 lutego. Do prezentacji i debaty zostali zaproszeni znani eksperci i praktycy: Czesława Frejlich, redaktorka naczelna z magazynu 2+3D, Małgorzata Żmijska, dyrektor programowa festiwalu Łódź Design, Ksenia Piątkowska, kuratorka wystaw dizajnu, Agata Aszydłowska i Rene Wawrzkiewicz z Pracowni Krytyki Dizajnu oraz Marian Misiak, typograf, typoaktywista i projektant graficzny. Dyskusje poprowadzi Katarzyna Roj kuratorka galerii Dizajn – BWA Wrocław.

W ramach pracowni Noworoczne Postanowienia w galerii Dizajn – BWA Wrocław – mówi Katarzyna Roj – wracamy do postulowanego w XX wieku krytycznego ujęcia dyscypliny projektowania, a następnie bierzemy na warsztat formaty prezentacji i obecności dizajnu w publicznych galeriach oraz pracujemy nad skuteczną komunikacją z naszą publicznością.

Noworoczne postanowienia 2014
7- 28 lutego 2014 r., poniedziałek – piątek: 13.00-20.00, sobota: 11.00- 15.00
Galeria Dizajn – BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2 -4
Wrocław

Dodaj komentarz