• 2014-01-30

Martin Scorsese prezentuje arcydzieła polskiego kina

5 lutego w Film Society of Lincoln Center w Nowym Jorku rozpocznie się retrospektywa zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina zatytułowana Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Martin Scorsese na Berlinale 2010, fot. użytkownik Paulae (źródło: Wikimedia Commons)

Martin Scorsese na Berlinale 2010, fot. użytkownik Paulae (źródło: Wikimedia Commons)

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema to specjalna retrospektywa zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina, przygotowana przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese. Wydarzenie rozpocznie się 5 lutego w Film Society of Lincoln Center w Nowym Jorku. Później retrospektywa odwiedzi ponad 30 kin w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Projekcjom filmów będą towarzyszyły spotkania z twórcami.

W programie wydarzenia znalazło się 21 polskich filmów, które zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu KinoRP: Popiół i diament, Niewinni czarodzieje, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza, Wesele Andrzeja Wajdy, Pociąg, Austeria, Matka Joanna od Aniołów, Faraon Jerzego Kawalerowicza, Krzyżacy Aleksandra Forda, Przypadek i Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego, Barwy ochronne, Constans i Ilumincja Krzysztofa Zanussiego, Eroica Andrzeja Munka, Sanatorium pod klepsydrą, Rękopis znaleziony Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa, Salto, Ostatni dzień lata Tadeusza Konwickiego oraz Trzeba zabić tę miłość Janusza Morgensterna.

Organizatorem wydarzenia jest założona przez Martina Scorsese The Film Foundation zajmująca się ratowaniem starych filmów. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: projekt KinoRP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, diFactory i Propaganda we współpracy z Milestone Film&Video, Studiem Filmowym Tor, Studiem Filmowym Zebra i Studiem Filmowym Kadr. Retrospektywa jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerem wydarzenia jest m.in. Instytut Polski w Nowym Jorku.

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Do tej pory w ramach projektu zostało zrekonstruowanych ponad 140 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema
Od 5 lutego 2014 r.
Film Society of Lincoln Center
Nowy Jork

Dodaj komentarz