• 2014-01-30

Magdalena Beyer z Zabawą w Stacji Muranów

Od 6 marca w Stacji Muranów w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Magdaleny Beyer pt. Zabawa.

Magdalena Beyer, „Śmierć”, z serii „Zabawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Beyer, „Śmierć”, z serii „Zabawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chciałam, żeby przyjechały. I tak się stało. W kopertach. W paczkach. Były gołe, ubrane, całe, niecałe. Miały różne sprawy rozpoczęte i niedokończone. Były piękne. Uśmiechały się. Czekały. Były cierpliwe. Były głupie. Były mądre. Złe. Nie było w nich nic. Było w nich wszystko. Wszystko co chciałam i czego nie chciała.

– tak rozpoczęła się przygoda Magdaleny Beyer z lalką Barbie – jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów kultury masowej. To właśnie z myślą o niej stworzyła wyszukane scenariusze, a przedstawione sceny ustawiła z absolutną precyzją. Artystka celowo połączyła niewinność lalek ze złem i okrucieństwem, jakim jesteśmy zarzucani przez dzisiejsze media. Fotograficzny zapis może więc szokować. Za fasadą kolorowych ubrań, błyskotek, modnych fryzur i torebek kryją się brutalne historie powstałe w wyobraźni artystki: morderstwa, samobójstwa, wypadki samochodowe, gwałty, napady z bronią. Magdalena Beyer nazywa je prawdziwymi historiami z plastiku i z pełną świadomością eskploatuje konwencję fotografii reklamowej. I to właśnie odniesienie się do komercyjnego świata zmniejsza brutalny wymiar tych historii stając się cynicznym komentarzem do rzeczywistości. Tym bardziej, że artystka umiejętnie bawi się fotograficzną skalą. Wykorzystuje perspektywę, aby zainscenizowane w miejskiej przestrzeni sytuacje zniweczyły różnicę pomiędzy światem dużych ludzi i lalek. Mimo tego zabiegu nie dochodzi do całkowitego zatarcia granic.

Intymne historie pozostają całkowicie fikcyjne, choć śledząc wyreżyserowany zapis Magdaleny Beyer zostajemy wciągnięci w pułapkę zaskakującego wytworu jej kobiecej fantazji.

Magdalena Beyer, „Pod kościołem leży”, z serii „Zabawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Beyer, „Pod kościołem leży”, z serii „Zabawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Beyer (ur. 1968). Absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na początku swojej kariery wiąże się z branżą reklamową. Zdobywa wiele nagród, zostaje Dyrektorem Kreatywnym agencji reklamowej. Autorka wielu kampanii dla polskich i międzynarodowych marek takich jak Wedel, Danone, Snickers, Kawa Pedros czy TP.

W 2008 roku stworzyła Fridge by yDe, autorską, unikalną markę kosmetyków opartych na składnikach, które również można jeść. Po latach zawodowych doświadczeń Magdalena Beyer wróciła do pracy twórczej. Oprócz malarstwa posługuje się również medium fotografii, które traktuje jako pole do eksperymentu z estetyką i kontekstem. Komentuje rzeczywistość bawiąc się konwencjami oraz odniesieniami do reklamy i popkultury. Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.

Kurator: Agata Ubysz

Magdalena Beyer. Zabawa
Wernisaż: 6 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku
Stacja Muranów
ul. Andersa 13, skwer Tekli Bądarzewskiej
Warszawa

Dodaj komentarz