Co widać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Od 15 lutego w pawilonie Emilia Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Co widać. Polska sztuka dzisiaj.

Jakub Julian Ziółkowski, „Bestiarium”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Julian Ziółkowski, „Bestiarium”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co widać. Polska sztuka dzisiaj to pierwsza od ponad dekady tak obszerna prezentacja aktualnej sztuki polskiej, zbudowana wokół wybranych istotnych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach. Kuratorzy celowo sięgają po konserwatywny format salonu artystycznego, przesuwając punkt ciężkości z eksperymentów wystawienniczych na same dzieła sztuki. Jest to jednak dość osobliwy salon: krytyczny, emancypacyjny, psychodeliczny, nieraz brutalny i perwersyjny, gęsty, wieloznaczny.

Wystawa jest w założeniu przewodnikiem, ułatwiającym poruszanie się po terytorium aktualnych zjawisk artystycznych, stworzonym z myślą o szerokim kręgu odbiorców zainteresowanych współczesną kulturą. Prezentacja ta dotyczy konkretnego czasu i miejsca. Pojawia się w specyficznym momencie: w kilka lat po ustabilizowaniu się pozycji polskiej sztuki na arenie międzynarodowej oraz widocznego sprofesjonalizowania się (a także zradykalizowania) instytucji sztuki. Obecna sytuacja wydaje się być spełnieniem marzeń poprzednich pokoleń artystów, dla których obecność w polu sztuki wiązała się nieodzownie z aktywną walką o kształt instytucji i pozycję artysty w społeczeństwie. Sytuacja ta nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów, paradoksalnie, prowadzi do powstania nowych napięć na linii instytucja-artysta i artysta-publiczność.

Podczas wystawy pawilon Emilia spoglądać będzie na miasto poprzez wielkie, szeroko otwarte, oczy, ulegając specyficznej antropomorfizacji (malarstwo na szkle Pauliny Ołowskiej wzorowane na plakacie Jerzego Koleckiego). Wystawa koncentruje się nie tylko na tym co widać, ale i jak widać oraz co poprzez sztukę staje się widzialne.

Kuratorzy: Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda

Co widać. Polska sztuka dzisiaj
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 1 czerwca 2014 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, pawilon Emilia
ul. Emilii Plater 51
Warszawa

Dodaj komentarz