• 2014-01-30

Anna Arno o Gałczyńskim

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na spotkanie z Anną Arno, autorką książki Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Spotkanie odbędzie się 31 stycznia.

Spotkanie z Anną Arno – plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Anną Arno – plakat (źródło: materiały prasowe)

6 grudnia 2013 roku minęła 60. rocznica śmierci autora Listów z fiołkiem. Kim był ten poeta, który zapisał się w zbiorowej pamięci wierszami o zaczarowanej dorożce, ogórku, który nie śpiewa, i Teatrzykiem Zielona Gęś? Zielonym Konstantym zakochanym na wieki w srebrnej Natalii? Oszustem, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym fajerwerkami dowcipu? A może psem na forsę, piszącym na akord dla tego, kto zapłaci? Postacią tragiczną, uwikłaną w nałóg i kolejne polityczne układy? Człowiekiem zdolnym oświadczyć się podczas wojennej tułaczki trzem kobietom naraz, gdy w domu czekała żona? A może księżycowym facetem, zakochanym przede wszystkim w poezji i muzyce?

Książka Anny Arno odkrywa wszystkie te twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jeszcze wiele innych. Podobnie jak jego poezja, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z Przekroju.

Spotkanie z Anną Arno
31 stycznia 2014 roku, godz. 17.00
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Dodaj komentarz