• 2014-01-29

Woyzeck Georga Büchnera w Starym Teatrze w Krakowie

8 lutego na Scenie Kameralnej Starego Teatru w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Georga Büchnera Woyzeck, którego reżyserem jest Mariusz Grzegorzek.

„Woyzeck”, reż. M. Grzegorzek, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Woyzeck”, reż. M. Grzegorzek, plakat (źródło: materiały prasowe)

Woyzeck to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813–1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX w. za morderstwo; więzień ów – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy. Język dramatu oraz uczynienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze. Büchner pozostawił luźne fragmenty tekstu, jego dramat został dopracowany i opublikowany w 1879, a sceniczna premiera odbyła się dopiero w 1913 r. Od tego momentu Woyzeck niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie; w Polsce od wojny był realizowany kilkadziesiąt razy, zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i offowych.

W spektaklu wystąpią:

Woyzeck – Wiktor Loga-Skarczewski
Maria – Marta Nieradkiewicz
Kapitan – Mieczysław Grąbka
Doktor – Krzysztof Zawadzki
Tamburmajor – Krzysztof Stawowy
Małgorzata – Dorota Pomykała
Szarlatan – Bolesław Brzozowski
Andrzej – Marcin Kalisz
Obłąkany Karol – Grzegorz Grabowski
Podoficer – Rafał Jędrzejczyk

Kostiumy: Matylda Leśnikowska
Światło: Szymon Lenkowski

Mariusz Grzegorzek – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, scenograf, grafik. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej, z którą od wielu lat związany jest jako pedagog. Od 2012 pełni funkcję rektora tej uczelni. Twórczość Grzegorzka obejmująca różne dyscypliny i gatunki wymyka się klarownej kategoryzacji. Zarówno jego filmy (Rozmowa z człowiekiem z szafy, Królowa aniołów, Jestem Twój), jak i spektakle teatralne czy realizacje telewizyjne reprezentują bardzo indywidualny, autorski styl, mieszają konwencje i nastroje prowadząc z widzem nieustanną grę.

Woyzeck
Przekład: Sława Lisiecka
Adaptacja, reżyseria i scenografia: Mariusz Grzegorzek
Premiera: 2 lutego 2014 r.
Narodowy Stary Teatr  im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21

Dodaj komentarz