• 2014-01-29

Morskie opowieści w Teatrze Pleciuga

31 stycznia o godz. 18.00 w Teatrze Pleciuga w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji inspirowanych baśniami morskimi.

Rasa Joni (ur. 1984, Litwa), „Pingwin na statku” (źródło: materiały prasowe)

Rasa Joni (ur. 1984, Litwa), „Pingwin na statku” (źródło: materiały prasowe)

Objazd wystawy po Polsce organizuje Ambasada Estonii w Warszawie. Wystawa składa się z 92 prac najlepszych rysowników, nie tylko estońskich, ale także ze wszystkich innych państw nadbałtyckich.

Wystawa powstała w 2011 roku, kiedy to Tallin piastował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tallin chciał pokazać się jako miasto twórcze, w którym kwitnie bujne życie kulturalne, a jednocześnie zaprezentować swoje bogate dziedzictwo średniowieczne i historyczne związki z morzem.

Zaproszenie do udziału w wystawie zostało wysłane do 10 krajów nadbałtyckich. Wielka wystawa zatytułowana Morskie opowieści swój pierwszy wernisaż miała w kwietniu 2011 roku i bezpośrednio nawiązywała do głównego tematu związanego z działaniami Tallina – Opowieści znad brzegu morza. Prezentowana była w Estońskim Centrum Literatury dla Dzieci, które mieści się tuż nad brzegiem morza, obok Estońskiego Muzeum Morskiego.

79 artystów, którzy przysłali swe prace do Tallina to najlepsi ilustratorzy książek dla dzieci, powstających w ich rodzimych krajach – większość z nich była uczestnikami Triennale Ilustracji odbywającego się w Tallinie.

Od czasu wernisażu w 2011 wystawa podróżuje po krajach nadbałtyckich.

Varvara Alyai (ur. 1983, Rosja) „Mała Syrenka” (źródło: materiały prasowe)

Varvara Alyai (ur. 1983, Rosja) „Mała Syrenka” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa gościć będzie w Pleciudze do 23 marca. W tym czasie teatr zaprasza dzieci i dorosłych do różnych aktywności, w swobodny sposób nawiązujący do tematyki prezentowanych w teatrze ilustracji; do wykreowania baśniowego świata podwodnych przygód, który zostanie uwieczniony w postaci krótkiego animowanego filmu. Do jego stworzenia użyjemy papieru, farb, plasteliny oraz mnóstwa wyobraźni.

Morskie opowieści: animacja poklatkowa, 1 lutego (sobota):

  • godzina 14.00: dzieci w wieku od 3 do 6 lat
  • godzina 16.30: dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Animacja poklatkowa to metoda tworzenia filmów poprzez fotografowanie poszczególnych faz ruchu. Przy odtwarzaniu z odpowiednią prędkością ruch ten sprawia wrażenie płynności.

Morskie opowieści
Od 31 stycznia do  23 marca 2014 r.
Teatr Pleciuga w Szczecinie

Dodaj komentarz