• 2014-01-29

Kuba Stankiewicz w hołdzie Wojciechowi Kilarowi

Ethno Jazz Festival zaprasza 2 lutego o godz. 18.00 do Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu na koncert Kuby Stankiewicza dedykowany pamięci zmarłego niedawno wielkiego kompozytora Wojciecha Kilara.

Kuba Stankiewicz (źródło: materiały prasowe)

Kuba Stankiewicz (źródło: materiały prasowe)

Kuba Stankiewicz, wybitny wrocławski pianista jazzowy, nagrał w ubiegłym roku płytę Kilar z własnymi interpretacjami słynnych tematów filmowych Wojciecha Kilara, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyków muzycznych jak i samego Mistrza.

Kuba Stankiewicz karierę rozpoczynał w drugiej połowie lat 80., grając z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty Open i Song Of Innocence). W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie, a dyplom w klasie fortepianu odebrał wraz z wyróżnieniem Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z czasów amerykańskich warto także wspomnieć o współpracy z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa. Po powrocie do kraju założył własny kwartet z udziałem saksofonisty Henryka Miśkiewicza, kontrabasisty Adama Cegielskiego i perkusisty Cezarego Konrada, z którymi w 1993 r. nagrał płytę Northern Song, uznaną przez czytelników magazynu Jazz Forum za najlepsze nagranie roku.

Współtworzył też legendarną wrocławską formację Traveling Birds Quintet (z kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem, trębaczem Piotrem Wojtasikiem, saksofonistą Piotrem Baronem i perkusistą Cezarym Konradem) – nagrania tego zespołu (Traveling Birds Quintet z 1994 r. i Return To The Nest z 1995 r.) ugruntowały jego pozycję na krajowej scenie.

Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić saksofonistę Scotta Hamiltona, trębacza Arta Farmera (płyta Art in Wrocław) i wokalistkę Sheilę Jordan. Pod koniec lat 90. powstał nostalgiczny album Ulice wielkich miast z opracowaniami piosenek Agnieszki Osieckiej. A w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu Chopin Songbook z jazzowymi ujęciami pieśni (osobno w wersjach polskiej i angielskiej), który pianista przedstawił także na festiwalu Jazz Jamboree w 2003 r. i, po długiej przerwie, ponownie w roku 2010 w ramach Roku Chopinowskiego.

Koncert dedykowany pamięci Wojciecha Kilara
Kuba Stankiewicz
2 lutego 2014 r., godz. 18.00
Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Dodaj komentarz