• 2014-01-29

Kopciuszek Prokofiewa w Teatrze Wielkim w Poznaniu

15 lutego o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera baletowa Kopciuszka do muzyki Sergiusza Prokofiewa.

„Kopciuszek” w Teatrze Wielkim w Poznaniu, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Kopciuszek” w Teatrze Wielkim w Poznaniu, plakat (źródło: materiały prasowe)

Kopciuszek do muzyki Siergieja Prokofiewa jest jednym z najpiękniejszych dzieł baletowych. Muzyczno-taneczna wizja bajki Charlesa Perraulta nawiązuje fabułą do powszechnie znanej opowieści o tytułowej sierocie, złej Macosze i jej złośliwych córkach, dobrej Wróżce, Księciu i Królu. Balet poruszający takie wartości jak skromność i pycha, szlachetność i prostactwo, nagroda i kara, od ponad sześćdziesięciu lat należy do stałego repertuaru baletowego najważniejszych scen świata. Urzeka w nim nie tylko bajkowa atmosfera i czytelne przesłanie moralne, ale przede wszystkim wspaniała muzyka, współtworząca urokliwy, baśniowy klimat. Zawarta w Kopciuszku melodyjność, bogactwo stylistycznych nawiązań do tańców i rosyjskiej muzyki ludowej zawsze pozostawia na widzach niezatarte wspomnienie.

W poznańskim Teatrze Wielkim Kopciuszek po raz ostatni był wystawiany w 1984 r. Autorem najnowszej realizacji jest Paul Chalmer – wybitny tancerz i choreograf. Był solistą Stuttgart Ballet, tańczył najważniejsze role w repertuarze klasycznym i współczesnym u czołowych choreografów. Jako choreograf zadebiutował w 1996 r. i zrealizował od tego czasu wiele klasycznych i autorskich spektakli baletowych, m. in. Dziadka do orzechów, Śpiącą królewnę, Jezioro łabędzie, Giselle czy Romea i Julię. Kopciuszek w Teatrze Wielkim w Poznaniu jest jego pierwszą polską produkcją.

Orkiestrę poznańskiej opery poprowadzi Tadeusz Kozłowski – jeden z najznakomitszych dyrygentów operowych w Polsce. Laureat Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, występował w niemal wszystkich krajach Europy. Dyrygował spektaklem Kopciuszek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (premiera 2010 r.).

Realizatorzy:

Dyrygent: Tadeusz Kozłowski
Choreografia: Paul Chalmer
Scenografia: Anna Kontek
Reżyseria świateł: Marek Rydian

Wystąpią: soliści, zespół baletowy i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu. Następne spektakle: 16, 20, 21 lutego, 23 kwietnia i 1 czerwca.

Kopciuszek
Muzyka: Sergiusz Prokofiew
Libretto: Mikołaj Wołkow
Premiera: 15 lutego 2014 r., godz. 18.00
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Dodaj komentarz