• 2014-01-28

Zwycięzca Sundance na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Głośny dokument Powrót do Homs, który w weekend został nagrodzony na festiwalu w Sundance, zostanie zaprezentowany w konkursie dokumentalnym 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca.

„Powrót do Homs”, reż. Talal Derki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powrót do Homs”, reż. Talal Derki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powrót to Homs, to wstrząsająca opowieść o dwóch młodych Syryjczykach, mieszkańcach oblężonego miasta Homs, którzy walczą o wyzwolenie swojego kraju spod reżimu prezydenta Bashara al-Assada. Basset Sarout, 19-letni bramkarz reprezentacji narodowej w piłce nożnej i uliczny pieśniarz oraz Ossama, 24-letni operator filmowy, zaczynają od pokojowych protestów, wkrótce jednak zostają wplątani w aktywną walkę zbrojną, która młodzieńcze ideały zamienia w prawdziwe piekło.

Film miał swoją światową premierę w listopadzie, na festiwalu IDFA w Amsterdamie, gdzie został pokazany na otwarcie i zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. W miniony weekend doceniło go jury w Sundance, przyznając nagrodę the World Cinema Grand Jury Prize w kategorii film dokumentalny. Wiosną zostanie zaprezentowany na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który rozpocznie się 26 maja.

Film zaprosiliśmy jeszcze przed Amsterdamem [...] Zrobił na nas ogromne wrażenie, bo w losach młodych Syryjczyków dostrzegamy ten rodzaj szlachetnego determinizmu, który w warunkach ekstremalnych kończy się tragicznie. Film ma początek i koniec, ale wojna trwa i nie ma w niej już tylko dwóch przeciwników. Nasi piękni dwudziestoletni zasilili być może oddziały talibów albo znaleźli się w gronie męczenników.

– Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu

Dokument realizowany w latach 2011-2013 wyreżyserował Talal Derki, a wyprodukował Orwa Nyrabia, założyciel festiwalu DOX BOX, który w sierpniu 2012 został zatrzymany przez władze syryjskie z powodu pracy nad filmem. Błyskawiczna reakcja międzynarodowej społeczności filmowej – postulaty o uwolnienie producenta wystosowały m.in. Amerykańska Akademia Filmowa, Gildie Producentów i Scenarzystów, Tribeca Film Institute i Sundance Institute – doprowadziła do uwolnienia Nyrabii i film został ukończony.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych i największych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Posiada akredytację FIAPF i kwalifikuje filmy do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych. W 2014 roku odbędzie się 54. edycja imprezy. Do 31 stycznia można jeszcze zgłaszać filmy do konkursów międzynarodowych, termin zgłoszeń dla filmów polskich upływa 15 lutego.

Krakowski Festiwal Filmowy
25 maja – 1 czerwca 2014 r.
Kraków

Dodaj komentarz