• 2014-01-28

PapFormy i NonFormy Moniki Patuszyńskiej w paryskim Maison Guerlain

Pod koniec listopada ubiegłego roku w Paryżu otwarto świeżo odremontowany Maison Guerlain – wieloletnią siedzibę perfumiarskiego giganta i ich flagowy salon. Taka rewolucja przydarzyła się słynnemu Le 68 przy Champs- Elysees dopiero po raz drugi w jego stuletniej historii.

Projekt i zdjęcie: Monika Patuszyńska (źródło: materiały prasowe)

Projekt i zdjęcie: Monika Patuszyńska (źródło: materiały prasowe)

Wystrojem i projektem wnętrz zajęła się nowojorska pracownia architekta Petera Marino, który do współpracy przy stworzeniu serii porcelanowych naczyń zaprosił Monikę Patuszyńską.

Jak się zaczęło? Nonkonformistycznie… [...] Zaczęło się kilka lat temu, kiedy odmówiłam Peterowi Marino wykonania replik ceramicznych lamp argumentując, że szkoda mi czasu na wykonywanie nie moich projektów. Minęło kilka lat i pojawili się w moim życiu jeszcze raz – z propozycją wykonania grupy dużych form dla Maison Guerlain zostawiając mi całkowicie wolną rękę. W tej chwili powstaje druga seria podobnych obiektów, tym razem przeznaczonych do biura Petera Marino w Nowym Jorku.

– Monika Patuszyńska

Peter Marino jest architektem od lat kojarzonym z najbardziej luksusowymi markami modowymi, w świecie mody jest najbardziej wpływowym i prawdopodobnie najbardziej ekstrawaganckim projektantem wnętrz. Jest odpowiedzialnym za wygląd salonów takich gigantów jak Chanel, Dior, Fendi, Louis Vitton czy Zegna, osobiście projektował domy dla Calvina Kleina, Giorgio Armaniego, Donny Karan czy jacht dla Valentino. W 2013 roku znalazł się na liście magazynu Fast Company wśród 100 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie.

Monika Patuszyńska porcelaną zajmuje się od prawie 15 lat, od kiedy ukończyła Wydział Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP. Mieszka w Warszawie. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie – m.in. Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii, Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach, Mungyeong Ceramics Museum w Korei, Danmarks Keramikmuseum w Danii czy Musée de la Céramique w Vallauris we Francji, prezentowane były na ponad 90 wystawach, w tym 12 indywidualnych.

PapFormy i NonFormy Moniki Patuszyńskiej w paryskim Maison Guerlain
Od listopada 2013 r.
Paryż

Dodaj komentarz