• 2014-01-28

Tymański i Księżyk gośćmi Book it!

W czwartek 6 lutego odbędzie się pierwsza w nowym roku odsłona cyklu Warsztatów Kultury w Lublinie Book it! – kilka zdań o muzyce. Gośćmi będą Tymon Tymański i Rafał Księżyk, okazją do spotkania natomiast ponad 500-stronicowy efekt ich wspólnej pracy nad biografią tego pierwszego.

„Book it!” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Book it!” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Książka ADHD ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego, ale prace nad nią zaczęły się dużo wcześniej. W przypadku Tymańskiego nie mogło być jednak inaczej, gdyż tytuł idealnie oddaje jego żywiołową naturę. Jako posiadacz artystycznego ADHD, Tymański od lat zaangażowany był w dziesiątki projektów. Tworzył kolejne zespoły, nagrywał i wydawał płyty, kreował mody muzyczne, stymulował polską kulturę niezależną. W jego bogatej biografii przewija się mnóstwo kluczowych wydarzeń ze świata muzyki, kina, teatru, literatury i sztuki z ostatnich 30 lat. Przez ten czas nazbierała się też cała masa anegdot, wspomnień i historii. Rafał Księżyk zaś, autor zaprawiony w bojach podczas prac z Tomaszem Stańką czy Robertem Brylewskim, był idealną osobą do przelania tego wszystkiego na papier.

Tymon Tymański – człowiek-orkiestra, muzyk, multiinstrumentalista, wydawca, pionier i propagator wielu zjawisk muzycznych. Na polskiej scenie niezależnej swoista jednoosobowa instytucja. Twórca pojęcia yass oraz legendarnej grupy Miłość, z którą wraz z Leszkiem Możdżerem, Mikołajem Trzaską, Maciejem Sikałą i Jackiem Olterem zrewolucjonizował oblicze jazzu w Polsce. Współzałożyciel wytwórni Biodro Records, lider grup Kury, Transistors, Yass Ensamble, Czan i wielu innych. Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej – za muzykę do filmu Wesele Wojciecha Smarzowskiego nagrodzony filmowym Orłem. Aktor, pisarz, publicysta. Aktualnie kończy prace nad filmem według własnego scenariusza – rockowym musicalem Polskie gówno. Wraz z Janem Peszkiem, Arkiem Jakubikiem i grupą Jazzout przymierza się do pracy nad konceptualnym spektaklem poświęconym twórczości Theloniusa Monka. Pod koniec roku 2013 ukazała się w księgarniach, spisana przez Rafała Księżyka, biografia Tymona zatytułowana ADHD. Na co dzień artysta regularnie udziela się jako komentator aktualnej rzeczywistości w Radiu Roxy oraz pisuje felietony na portalu Wirtualna Polska.

Rafał Księżyk – dziennikarz, publicysta, autor związany m.in. z Wydawnictwem Literackim, znawca muzyki, literatury i kultury niezależnej. Jego teksty pojawiały się na łamach m.in. MachinyJazz ForumBruma i wielu innych pism. Twórca biografii Tomasza Stańki (Desperado), Roberta Brylewskiego (Kryzys w Babilonie) i ostatnio Tymona Tymańskiego (ADHD). Od 2012 roku redaktor naczelny pisma Playboy.

Book it! – kilka zdań o muzyce

Muzyka jest sztuką, która mówi zwykle sama za siebie, czasem jednak, aby lepiej ją zrozumieć, warto dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistości, w której powstawała, poznać konteksty towarzyszące jej, oddać głos autorom, wykonawcom czy znawcom. Doskonałą okazję do tego stanowi cykl Book it!

Book it! – kilka zdań o muzyce to cykl wieczorów autorskich poświęconych życiu i twórczości znanych artystów polskiej sceny muzycznej. W Warsztatach Kultury można spotkać się więc z autorami lub bohaterami niedawno wydanych książek o tej tematyce. Pretekstem i fundamentem każdego spotkania jest rozmowa o książce, a także o życiu, kulturze, muzyce i ludziach. Za każdym razem będzie inaczej: niekiedy pojawią się barwne opisy czasów, w których przyszło tworzyć zaproszonym gościom, innym razem zabawne anegdoty ze światka artystów, a czasem prawdziwie przejmujące prywatne historie. Czasem muzycy podzielą się z uczestnikami wspomnieniami z tras koncertowych, a czasem życiową mądrością i refleksjami na ważne tematy. Jak to też w życiu bywa, jedni wyrywają się do zabrania głosu sami, innych trzeba trochę pociągnąć za język, oswoić, a następnie zamienić się w słuch.

Każde ze spotkań składa się z kilku części, które wspólnie stworzą barwne obrazy zapraszanych gości, gatunków muzycznych i historii polskiej sceny muzycznej. Obok rozmów i dyskusji można zobaczyć unikalne filmy, a każdy wieczór kończy intymny i niepowtarzalny koncert.

Spotkania Book it! odbywają się co miesiąc, zawsze w czwartki.

Book it! – kilka zdań o muzyce: Tymon Tymański i Rafał Księżyk
6 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz