• 2014-01-28

Andrzej Jakimowski odebrał Złotą Taśmę 2013

Imagine Andrzeja Jakimowskiego i Przeszłość Asghara Farhadiego otrzymały Złote Taśmy 2013, nagrody Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polskiej sekcja FIPRESCI). Gala odbyła się 27 stycznia 2014 w warszawskim kinie Kultura.

Jacek Bromski – prezes SFP wręcza „Złotą Taśmę” Andrzejowi Jakimowskiemu, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (dystrybutor filmu „Przeszłość”) i Andrzej Jakimowski fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe)

Jacek Bromski – prezes SFP wręcza „Złotą Taśmę” Andrzejowi Jakimowskiemu, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (dystrybutor filmu „Przeszłość”) i Andrzej Jakimowski fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe)

Mówi się, że filmowcy nie lubią krytyków. Często mają do nich różne żale. Mimo to chciałabym podkreślić, że my-krytycy też potrafimy się zakochiwać w filmach. A jeśli już się w nich zakochamy, to przyznajemy im nagrody. Od jakiegoś czasu mamy z tym jednak ogromny kłopot. W przeciwieństwie do przeszłości, teraz jest to kłopot nadmiernego bogactwa bardzo dobrych filmów. Dlatego zmieniliśmy regulamin i oprócz nagrody głównej przyznajemy również wyróżnienia [...] Film polski przeżywa ostatnio bardzo dobry okres. Co prawda w 2013 roku frekwencja w naszych kinach spadła, ale mimo to nadal, co piąty bilet był kupiony na polski film. To jest fantastyczny wynik, również w skali europejskiej

– powiedziała na wstępie Barbara Hollender, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI), które przyznaje Złote Taśmy

Złotą Taśmą za 2013 rok w kategorii na najlepszy polski film nagrodzono Imagine w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

Drogi Andrzeju, z wielką przyjemnością już po raz trzeci wręczam Ci tę nagrodę – powiedział Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Bardzo się cieszę z tej nagrody i bardzo ją sobie cenię. Po raz pierwszy dostałem ją w 2004 roku za Zmruż oczy, następnie w 2008 roku za Sztuczki, a teraz za Imagine. Bardzo się cieszę, że Koło Piśmiennictwa SFP dostrzegło wagę i tematykę tego filmu

– przyznał Andrzej Jakimowski.

Marcin Piasecki – dyrektor zarządzający Kino Świat (dystrybutor filmu „Przeszłość”) i Andrzej Jakimowski fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe)

Marcin Piasecki – dyrektor zarządzający Kino Świat (dystrybutor filmu „Przeszłość”) i Andrzej Jakimowski fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe)

Złota Taśma dla filmu zagranicznego powędrowała, już po raz drugi, do irańskiego reżysera Asghara Farhadiego. Członkowie Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP tym razem docenili wyreżyserowany przez niego dramat psychologiczny Przeszłość z Berenice Bejo oraz Taharem Rahimem w rolach głównych.

Asghar Farhadi ponownie zrobił film o rozstaniu. W rękach bardzo wielu reżyserów ten i film i scenariusz, na podstawie którego powstał, stałyby się czymś w rodzaju soap-opery. W rękach Farhadiego jest współczesnym moralitetem, opowieścią o skomplikowanych relacjach między ludźmi, o prawdzie i przeszłości, której nie da się zapomnieć

– powiedziała Barbara Hollender.

W imieniu irańskiego reżysera nagrodę odebrał dystrybutor Przeszłości, dyrektor zarządzający firmy Kino Świat, Marcin Piasecki.

Krytycy filmowi, reprezentujący polską sekcję FIPRESCI, przyznali również cztery wyróżnienia. Dwa w kategorii filmu polskiego. Otrzymały je dwa czarno-białe obrazy: Ida Pawła Pawlikowskiego oraz Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Natomiast w kategorii filmu zagranicznego przyznano je laureatowi ubiegłorocznej Złotej Palmy w Cannes, francuskiemu filmowi Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 pochodzącego z Tunezji Abdellatifa Kechiche’a oraz amerykańskiemu Django w reżyserii Quentina Tarantino.

Uroczystość wręczenia Złotych Taśm 2013
27 stycznia 2014 r.
Kino Kultura
Warszawa

Dodaj komentarz