• 2014-01-27

Urszula Kozioł – treny na śmierć Ukochanego

13 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się tom poezji Urszuli Kozioł pt. Klangor.

Urszula Kozioł „Klangor” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Urszula Kozioł „Klangor” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dramatyczne treny po śmierci Ukochanego. Gwałtowna dotkliwość tej autorefleksji. Mistrzowska liryka, ukazująca słowa i wiersze jako najistotniejsze elementy wiążące podmiot liryczny utworów z żywiołem życia, ze światem, tak teraz niepełnym, okaleczonym, ubywającym.

Czy to moja najostatniejsza książka? No nie wiem. Tyle milczeń, zamilczeń, aż porobiły się z tego bryły i słupy tarasujące wyjście. Mogę poruszać się jedynie slalomem po tej przestrzeni, tak jak slalomem już poruszam się w mieszkaniu wśród całej sterty papierzysk – czy w takich warunkach można się dogadać ze sobą!

Urszula Kozioł

Urszula Kozioł – poetka, autorka powieści i dramatów, redaktor miesięcznika Odra, felietonistka. Laureatka nagród m.in. Fundacji Kościelskich, Pen Clubu, Głównej Śląskiej Nagrody Kulturalnej Kraju Dolnej Saksonii i Nagrody Eichendorffa (2002). W 2003 roku otrzymała doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Ostatnio opublikowała w Wydawnictwie Literackim tomy poezji: Żalnik (1989), Wielka pauza (1996), W płynnym stanie (1998), Supliki (2005, nominacja do NIKE 2006), Przelotem (2007, nominacja do NIKE 2008), Horrendum (2010).

Biel

Na polach rośnie śnieg
zima zakwita bielą

moje wyziębłe ja
obija się o nieczułe ty
jak nocna ćma o płomyk świecy

Urszula Kozioł Klangor
Premiera: 13 marca 2014 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz