• 2014-01-27

Nowa Przestrzeń: Trans-formacje lokalnej tożsamości

6 lutego o godz. 17.15 w Pałacu Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej Nowa Przestrzeń 2013. Trans-formacje lokalnej tożsamości: Forum – Cracovia – NOT.

„Trans-formacje lokalnej rzeczywistości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Trans-formacje lokalnej rzeczywistości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym założeniem programu interdyscyplinarnych Miedzyuczelnianych Warsztatów Nowa Przestrzeń jest poszerzenie możliwości kształcenia studentów poprzez realizowanie zainteresowań naukowych we współpracy z kierunkami pokrewnymi na różnych uczelniach, a równocześnie zainicjowanie integracji środowiska zawodowego połączonej z kształceniem umiejętności współpracy w zespołach branżowych. W dniach 12-15 listopada 2013 r. odbyły się już po raz piąty interdyscyplinarne warsztaty Nowa Przestrzeń z udziałem studentów z trzech krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych – Wydział Architektury Wnętrz, Politechniki Krakowskiej – Wydział Architektury oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – Instytut Socjologii i Zakład Estetyki Instytutu Filozofii. Hasłem tegorocznych warsztatów była Trans-formacja lokalnej tożsamości, a podjęte działania obejmowały budynki dawnych hoteli Forum, Cracovia i szkieletora, czyli NOT-u.

Przez całe cztery dni dziewięć interdyscyplinarnych zespołów zmagało się z twórczą realizacja własnych pomysłów na nową funkcję dla trzech krakowskich pustostanów wywodzących się z modernistycznej architektury. Problemem do rozwiązania była nie tylko architektoniczna adaptacja, zaproponowanie nowych rozwiązań formalnych, ale również wyszukanie niebanalnych propozycji na życie po życiu, jak również wypracowanie niestandardowych propozycji formalnych kształtujących przylegające do nich bezpośrednio otoczenie, ponowne publiczne jego użytkowanie, doświadczanie i odkrywanie przez mieszkańców wszystkich dzielnic Krakowa, stworzenie nowych ponadlokalnych wartości społecznych, wspólnych przestrzeni do życia.

Człowiek zawsze rozwija swoją osobowość i wzrasta fizycznie w jakiejś rzeczywistości przestrzennej i społecznej. Nie można więc oddzielać problemów społecznych od przestrzennych…

Każdy z zespołów projektowych po wylosowaniu obiektu – nie mając obciążeń zawodowych, ekonomicznych, zapominając o paradygmacie architektury, a czasami wręcz prawach fizyki – urzeczywistniał swoje wyobrażenia, dając odpowiedź na postawione problemy. W efekcie powstały wizje miasta, w którym studenci chcieliby mieszkać, uczyć się, pracować, ale nie w cieniu architektonicznych trupów. Uczestnicy warsztatów w swoich koncepcjach projektowych zmienili smutne realia i za każdym razem odkryli dla nas nową rzeczywistość o cechach kulturotwórczych, która łączy w sobie zagadnienia i problemy z zakresu architektury, socjologii, estetyki i filozofii. Owe wizualne reprezentacje będące efektami odbytych warsztatów uwzględniają istotną wartość, jaką stanowią przeprowadzone konsultacje społeczne. A to już nie jest wirtualny świat.

„Trans-formacje lokalnej rzeczywistości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Trans-formacje lokalnej rzeczywistości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

We wszystkich pracach projektowych wykonanych przez studentów zachowany został ślad przeszłości. Może to genius loci, czy też magia tych miejsc, choć jak powiedział na wykładzie wprowadzającym zaproszony gość, prof. Wojciech Kosiński z Politechniki Krakowskiej słowo magia nie przystoi nauce. Wypracowana przez ostatnie dwa lata innowacyjna metoda wspólnej pracy uwzględniająca różne perspektywy oglądu kilku dziedzin nauki i sztuki stała się platformą do dalszych działań mających na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na priorytetowe problemy związane z przestrzenią publiczną naszego miasta Krakowa.

Beata Gibała–Kapecka, Tomasz Kapecki

Nowa Przestrzeń 2013. Trans-formacje lokalnej tożsamości: Forum – Cracovia – NOT
5 lutego – 2 marca 2014 r.
Wernisaż: 6 lutego 2014 r., godz. 17.15
Pałac Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz