• 2014-01-27

Przemysław Jasielski z Lewiatanem w Warszawie

Od 1 lutego w Galerii Le Guern w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Przemysława Jasielskiego pt. Lewiatan.

Przemysław Jasielski, „Lewiatan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Jasielski, „Lewiatan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Przemysława Jasielskiego to technologiczna istota – twór, który w reakcji na obecność człowieka wydaje dźwięki i wibracje. Dotknięty dwa razy w tym samym miejscu, reaguje inaczej. Lewiatan rządzi się swoją własną logiką. W przeciwieństwie do maszyn, które tworzy człowiek, jego zachowanie nie jest stałe, zależy od jego woli. Nasze telefony komórkowe, komputery, instrumenty muzyczne czy maszyny produkcyjne działają w pewien określony sposób, są użyteczne wiemy, czego się po nich spodziewać w odpowiedzi na naszą akcję. Lewiatan stawia widza wobec nieprzewidywalności maszyny, jej zdolności do samodzielnych reakcji. Pozostaje nieasymilowalny, oraz na swój sposób bierny. (…)

Punktem wyjścia realizacji są koncepcje sztucznego życia. Przedmiotem badań prowadzonych z tej perspektywy jest życie w jego różnych formach, nie ograniczonych do życia biologicznego. W nauce o sztucznym życiu funkcjonuje pojęcie szowinizmu węglowego intuicyjnej postawy ludzi, która definiuje życie w oparciu o ich własne doświadczenie, o model biologiczny, określającej inne formy życia jako niemożliwe, nierealne, bądź jako podróbki życia. Lewiatan jest właśnie propozycją innego modelu życia. Projekt opiera się na działaniu programu, obsługiwanego przez komputer. W przeciwieństwie jednak do samosterowalnych bytów niematerialnych (programów, wirusów komputerowych) czy cybernetycznych realizacji inżynieryjnych (robotów), których zachowanie opiera się na serii rozstrzygnięć o charakterze zero-jedynkowym, realizacja stworzona przez artystę posiada swego rodzaju sztuczną osobowość, własną emocjonalność. Pozwala jej ona generować bardziej zniuansowane, indywidualne reakcje, bliższe biologicznym formom życia.

Twórczość Przemysława Jasielskiego sytuuje się w nurcie science art sztuki, która obficie czerpie z dokonań współczesnej techniki, świata technologii i nauk ścisłych. Projekty artysty wykorzystują zdobycze inżynierii i mechaniki, akustyki i inżynierii dźwiękowej, programistyki, filozofii nauki i innych obszarów wiedzy. Sposób ich wykorzystania odróżnia się jednak od zastosowania naukowego nie służą one badaniom, eksperymentom czy dalszemu poznaniu, jak i od wykorzystania komercyjnego nie usprawniają życia, nie dostarczają rozrywki i nie symbolizują statusu społecznego. Przedmiotem zainteresowania artysty jest świat maszyn w jego wymiarze utopijnym, anty-użytkowym.

Przemysław Jasielski (ur. 1970) tworzy instalacje, obiekty, rysunki i fotografie. Wystawy indywidualne artysty odbyły się w Tokyo Wonder Site w Japonii, 2013 (instalacja Paper Bridge Over Stone Water), Skolska28 Gallery w Pradze, 2011 (projekt Opportunity), Gyeonggi Creation Center w Koreii Południowej, 2010 (Global Warming Control Unit), Montalvo Arts Center w Kalifornii, 2004 (Earthquake Control Unit), Optica Centre for Contemporary Art w Montrealu w Kanadzie, 2003 (Earth Rotation Speed Control Unit) i innych. Jasielski brał udział w wystawach grupowych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, w ramach Festiwalu Malta w Poznaniu, oraz innych w Polsce i Niemczech. Jest laureatem stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu CEC Artslink, oraz programów rezydencyjnych w Azji oraz Stanach Zjednoczonych.

Lewiatan jest drugą wystawą indywidualną artysty w Galerii Le Guern.

Kamil Julian

Przemysław Jasielski, Lewiatan
Wystawę można oglądać od 1 lutego do 22 marca 2014 roku
Galeria Le Guern w Warszawie

Dodaj komentarz