• 2014-01-27

Nowe kino polskie w Nowym Jorku

BAMcinématek, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają w lutym na przegląd najnowszego kina polskiego Kino Polska: New Polish Cinema.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei”, reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wałęsa. Człowiek z nadziei”, reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd w BAMcinématek otworzy najnowszy film Andrzeja Wajdy Wałęsa: Człowiek z nadziei. W programie znajdą się najlepsze polskie produkcje 2012 i 2013 r., m.in.: wizualnie imponująca Papusza w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (reżyserzy po pokazie wezmą udział w spotkaniu z publicznością), Ida Pawła Pawlikowskiego – zwycięzca 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, obsypany nagrodami w Montrealu film Macieja Pieprzycy Chce się żyć (reżyser Maciej Pieprzyca i odtwórca głównej roli Dawid Ogrodnik wezmą udział w spotkaniu z publicznością). Dodatkowo pokazane zostaną Imagine Andrzeja Jakimowskiego, który miał swoją światową premierę na festiwalu w Toronto w zeszłym roku, Nieulotne w reżyserii Jacka Borcucha, Płynące wieżowce Tomasza Wasilewskiego, Układ zamknięty Ryszarda Bugajskiego oraz Miłość w reżyserii Sławomira Fabickiego.

Prezentowane filmy:

  • Wałęsa. Człowiek z nadziei (Polska, 2013, 127’) reż. Andrzej Wajda – tegoroczny kandydat do Oskara, Wałęsa: Człowiek z nadziei to najnowszy film Andrzeja Wajdy opowiadający historię o Lechu Wałęsie – uchwycający fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę i legendarnego lidera Solidarności. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, a także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka, Cezary Kosiński oraz Maciej Stuhr.
  • Nieulotne (Polska/Hiszpania, 2012, 93’) reż. Jacek Borcuch – Michał i Karina, para polskich studentów, poznaje się i zakochuje podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski romans zostanie przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które odmieni losy bohaterów. Film otrzymał nagrodę za zdjęcia Michała Englerta w konkursie światowego kina Sundance w USA w 2013 r. W rolach głównych: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra, Joanna Kulig.
  • Płynące wieżowce (Polska, 2013, 93’) reż. Tomasz Wasilewski – Kuba, student AWF-u, mieszka z matką i Sylwią, swoją dziewczyną. Pewnego dnia podczas wernisażu w pobliskiej galerii poznaje Michała. Zwykła znajomość przeradza się w głęboką fascynację. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, Kuba nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji – jego związek z Sylwią się rozpada a sportowa kariera legnie w gruzach. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie East of the West podczas MFF Karlowe Wary 2013. W rolach głównych: Mateusz Banasiuk, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Gelner oraz Katarzyna Herman.
  • Imagine (Polska/Wielka Brytania/Francja/Portugalia, 2012, 105’) reż. Andrzej Jakimowski – do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie przybywa Ian, nowy instruktor orientacji przestrzennej, gdzie ma prowadzić zajęcia dla niewidomych pacjentów. Jego niekonwencjonalne metody budzą jednak wątpliwości personelu kliniki. Ian nie przywiązuje wagi do postrzegania zmysłowego – jego zdaniem jest to umysł i wyobraźnia, które pozwalają sprawnie poruszać się w przestrzeni i prowadzić aktywne życie. Film Jakimowskiego miał światową premierę podczas festiwalu w Toronto w 2012r. W tym samym roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię w konkursie międzynarodowym oraz nagrodę publiczności w kategorii filmy fabularne. W rolach głównych: Edward Hogg, Alexandra Maria Lara; zdjęcia: Adam Bajerski.
  • Ida (Polska, 2013, 80’) reż. Paweł Pawlikowski – Polska, rok 1956. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów poznaje Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda oznajmia dziewczynie, że jest ona Żydówką. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii rodziny, ale i prawdy o własnej tożsamości. Film miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2013 r. i otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu podczas 38. Festiwalu w Gdyni. Produkcja została nagrodzona również podczas prestiżowego London Film Festival, otrzymała nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Montrealu, nagrodę dla najlepszego filmu na Warszawskim Festiwalu Filmowym, oraz Kryształową Strzałę na festiwalu Les Arcs. Ostatnio Ida znalazła się również w prestiżowej sekcji Spotlight festiwalu kina niezależnego Sundance w Park City, Utah. W rolach głównych: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska; Dawid Ogrodnik, Jerzy Trela, Joanna Kulig; zdjęcia: Łukasz Żal; muzyka: Kristian Selin Eidnes Andersen.
  • Układ zamknięty (Polska, 2013, 110’) reż. Ryszard Bugajski – trzech gdańskich przedsiębiorców otwiera nowoczesny zakład przemysłowy. Ich sukses nie uchodzi uwadze prokuratora okręgowego, który planuje przejęcie fabryki. Głównym powodem preparowanych oskarżeń ma być wykup menadżerski, jakiego dokonali biznesmeni. Prokurator zdaje sobie sprawę z jego legalności, jednak postanawia wykorzystać fakt, że mechanizm ten jest w realiach polskich rzadko stosowany. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Film otrzymał nagrodę organizacji pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej – Wektor 2013. Zdjęcia: Piotr Sobociński jr; w rolach głównych: Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Wojciech Żołądkowicz, Przemysław Sadowski, Jarosław Kopaczewski, Robert Olech; muzyka: Shane Harvey.
  • Chce się żyć (Polska, 2013, 107’) reż. Maciej Pieprzyca – historia chorego na porażenie mózgowe Mateusza, uznanego przez lekarzy i otoczenie za roślinę. Po kilkunastu latach okazuje się, że bohater jest umysłowo sprawnym, inteligentnym człowiekiem. Dzięki chęci życia i pogodzie ducha Mateusz stara się pokonać własne ograniczenia. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Grand Prix na festiwalu w Montrealu. W styczniu 2014 Dawid Ogrodnik za rolę w Chce się żyć otrzymał Paszport Polityki. Zdjęcia: Paweł Dyllus; w rolach głównych: Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak.
  • Miłość (Polska, 2013, 106’) reż. Sławomir Fabicki – historia skomplikowanej relacji małżeńskiej trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Maria odnosi sukcesy zawodowe, Tomek również spełnia się w pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się pierwszego dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Wstrząsające wydarzenie sprawi, że ich miłość zostanie poddana długotrwałej próbie. W rolach głównych: Marcin Dorociński, Julia Kijowska (Maria), Adam Woronowicz, Agata Kulesza.
  • Papusza (Poland, 2013, 131’) reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze – oparta na faktach historia Papuszy – pierwszej cygańskiej poetki, która zapisała swoje wiersze. Splatająca się w antyczny dramat opowieść o kobiecie, która miała odwagę wyprzedzić swoją epokę. Papusza to pierwszy polski film w języku romskim. Film otrzymał wyróżnienie specjalne podczas MFF Karlowe Wary 2013. Film otrzymał też dwie główne nagrody: dla najlepszego filmu zagranicznego i dla najlepszego zagranicznego reżysera, na zakończonym w styczniu 2014 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune w Indiach. W rolach głównych: Jowita Budnik, wcielająca się w rolę Bronisławy Wajs – Papuszy), Zbigniew Waleryś, Antoni Pawlicki grający postać Jerzego Ficowskiego), Sebastian Wesołowski, Andrzej Walden jako Julian Tuwim, Paloma Mirga. Muzykę do filmu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, a wybitne zdjęcia są autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia.

Przegląd Kino Polska: New Polish Cinema
19-23 lutego 2014 r.
BAMcinématek
Nowy Jork

Dodaj komentarz