• 2014-01-27

Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku

Nakładem Wydawnictwa Korporacji Ha!art w lutym ukaże się książka Jaya Davida Boltera Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku.

Jay David Bolter „Przestrzeń pisma” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jay David Bolter „Przestrzeń pisma” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Przestrzeń pisma Jaya Davida Boltera traktuje o tym wszystkim, co zapowiada jej podtytuł: o przemianach druku, książce, literaturze, nowych mediach i ich kulturowych zastosowaniach. Przede wszystkim jednak zajmuje się ona naszą kulturą, w której materialnym nośnikiem myśli była do niedawna jeszcze drukowana książka; kulturą, w której zmiana medium z drukowanego na elektroniczne pociąga za sobą zmianę cywilizacyjną.

Czytając rozpoznania Boltera z roku 1991, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że Amerykanin posiadł dar przewidywania przyszłości. Gdy pisze na przykład: Niektóre komputery już osiągnęły rozmiar i wagę notatników i nietrudno sobie wyobrazić ekran, który jest tak czytelny jak zadrukowana kartka, dzisiejszemu czytelnikowi pozostaje tylko zakrzyknąć w duchu: Prorok jaki czy co?! Takich zdumień lektura ta dostarcza nam obficie. Oczywiście, nie wszystkie przewidywania się sprawdziły, niektóre zjawiska sieci lat dziewięćdziesiątych odeszły w niepamięć – ale to przecież równie ciekawe: jak wyobrażano sobie rozwój Internetu już za czasów Yahoo!, ale jeszcze przed Google’em.

Bolter zatrzymuje dla nas pewien moment w historii nowych mediów, objaśnia czytelnikom rzeczy, które dla nas są dziś chlebem powszednim – czaty, strony domowe i fanowskie. Nie irytuje nas jednak wyjaśnianie oczywistego – wręcz przeciwnie, spojrzenie autora pozwala nam na krytyczną refleksję nad tekstem elektronicznym z perspektywy człowieka, który pamięta jeszcze takie rozróżnienia, jak to na Internet i WWW. To podróż do korzeni, dla niektórych nostalgiczna, dla innych archeologiczna.

Aleksandra Małecka, tłumaczka

Jay David Bolter (1951) – profesor Georgia Institute of Technology, klasyk badań nad nowymi mediami, teoretyk hipertekstu, a także współtwórca (m.in. rayem z Michaelem Joyce’em) programu Storyspace – doskonałego pionierskiego narzędzia do tworzenia hipertekstów. Jest autorem klasycznych książek z dziedziny nowych mediów, m.in. Człowiek Turinga. Kultura Zachodu w wieku komputera (1984; wyd. polskie 1990), Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku (1991, II wyd. 2001) oraz Remediation: Understanding New Media (wraz z Richardem Grusinem, 1999) i Windows and Mirrors: Interaction Design, Digital Art and the Myth of Transparency (wraz z Diane Gromalą, 2003).

Jay David Bolter Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku
Premiera: luty 2014 roku
Korporacja Ha!art

Dodaj komentarz