• 2014-01-27

Fotografia Dzikiej Przyrody 2013 w Bielskiej BWA

Od 6 lutego w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę pt. Fotografia Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013.

Copyright Greg du Toit, RPA, „Tajemnicza natura słoni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Copyright Greg du Toit, RPA, „Tajemnicza natura słoni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia Dzikiej Przyrody/Wildlife Photographer of the Year jest jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie, organizowanym nieprzerwanie od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide. Obserwowanie i fotografowanie natury inspiruje coraz to nowe pokolenia fotografów, tworzących wizjonerskie i ekspresyjne wizje dzikiej przyrody, bądź rejestrujących – ku przestrodze – degradację życia na Ziemi.

Każdego roku wynikiem konkursu jest wystawa prezentująca 100 nagrodzonych i wyróżnionych najwspanialszych fotografii. Uroczysta gala oraz pierwsza prezentacja zdjęć odbywają się rokrocznie jesienią w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, następnie przez cały następny rok wystawa odbywa tournée po świecie. W Galerii Bielskiej BWA wystawa będzie prezentowana po raz jedenasty. Bielsko-Biała jest, oprócz Warszawy i Bytomia, jedynym z nielicznych polskich miast, gdzie najnowsza edycja wystawy będzie gościć po raz kolejny, nieprzerwanie od roku 2004. W 2014 roku wystawę zobaczą także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.

Zwycięskie prace obecnej edycji konkursu jury wybrało spośród prawie 43 tys. nadesłanych fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

Główną nagrodę i tytuł Fotograf Dzikiej Przyrody 2013 otrzymał Greg de Toit z RPA za zdjęcie Tajemnicza natura słoni – doskonałe technicznie, fascynujące swoją aurą, rejestrujące niepowtarzalny moment w życiu stada słoni na afrykańskiej równinie.

Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów – Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii Portrety zwierząt, oraz Mateusza Piesiaka z Wrocławia, którego zdjęcie pt. Ostatni blask światła uznane zostało za najlepsze w jednej z kategorii młodzieżowych (15–17 lat).

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Fotografia Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013
Wernisaż: 5 lutego 2014 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 2 marca 2014 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz