• 2014-01-25

Krystyna Janda w Bielsku-Białej

Najgłośniejszym spektaklem 2012 roku z Teatru Polonia w Warszawie rozpoczął się 24 stycznia w Bielsku-Białej Festiwal Primus Inter Pares, na którym Krystyna Janda jako Danuta W. wystąpi w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Krystyna Janda (źródło: mat. prasowe)

Krystyna Janda (źródło: mat. prasowe)

Primus inter pares, powszechnie znane łacińskie powiedzenie, które oznacza pierwszy wśród równych, zostało wybrane na tytuł wyjątkowego cyklu przedstawień, które będą gościć na scenie Teatru Polskiego w 2014 roku. Na cykl przedstawień organizatorzy zapraszają spektakle popularne i wybitne, nagradzane na festiwalach czy budzące uznanie krytyki, często w wykonaniu największych mistrzów sceny. Na zakończenie przeglądu planowana jest gala, podczas której najlepszemu przedstawieniu zostanie przyznany zaszczytny tytuł Primus Inter Pares – powiedział Witold Mazurkiewicz – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego.

Publikacja książkowa osobistych i szczerych wspomnień Danuty Wałęsy stała się wydarzeniem.  Czytelnik zobaczył w niej autoportret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum wydarzeń, które zmieniły Polskę i Europę. Przez jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku przetaczała się wielka historia, a ona – często ponad siły zmęczona, pod nieobecność męża, który tworzył Solidarność – budowała rodzinę.

Właśnie Krystyna Janda, Agnieszka z Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza Andrzeja Wajdy, powinna była zrobić przedstawienie według tej książki. Tak o tworzeniu spektaklu Danuta W. mówiła Krystyna Janda:

Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.

Danuta W.
24 i 25 stycznia 2014 roku
ul. 1 maja, Teatr Polski w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz