• 2014-01-24

Zamek Ujazdowski odsłania współczesną sztukę z Niemiec

Od 1 lutego w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prezentującą współczesną sztukę z Niemiec pt. Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec.

Danh Vo, „We The People” (detail), 2011–13. Photo: Renato Ribeiro Alves. Copyright: Danh Vo. Courtesy: Danh Vo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Danh Vo, „We The People” (detail), 2011–13. Photo: Renato Ribeiro Alves. Copyright: Danh Vo. Courtesy: Danh Vo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 1 lutego do 21 kwietnia 2014 roku w CSW Zamek Ujazdowski można oglądać prace znaczących artystów, tworzących współczesną niemiecką scenę artystyczną. W ramach wystawy Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec. Kuratorzy Angelika Stepken i Philipp Ziegler zgrupowali prace szesnastu artystów – przedstawicieli młodszego i średniego pokolenia – tworzących głównie w Berlinie, ale pochodzących nie tylko z Niemiec, ale także Francji, Norwegii, Grecji, Wietnamu czy Meksyku.

Wystawa stawia sobie za cel kwestionowanie naszej umiejętności mówienia o przyszłości we współczesnym świecie. Czas przyszły dokonany to właśnie forma gramatyczna opisująca wydarzenia i czynności, które zakończą się (albo nie) przed, po lub w określonym momencie przyszłości. Można go stosować również do przewidywania zdarzeń. To jedna z bardziej enigmatycznych form opisywania czasu. Z tej perspektywy prace tworzące wystawę odnoszą się do zagadnienia niepewnej przyszłości i tego, co ją może tworzyć – w odniesieniu do przeszłości i teraźniejszości. Przyszłość staje się konceptem, obiektem spekulacji i przewidywań, próbą wyjścia ze schematów myślenia, ale też odniesieniem dla współczesnych zmagań i myślenia o możliwościach i niemożliwościach.

Bogactwo pomysłów oddane jest w formie ich prezentacji. Artyści tworzący wystawę wykorzystują różnorodne media: film, fotografię, rzeźbę, malarstwo, instalacje, kolaże. Zapraszają tym samym widzów do twórczego podejścia do interpretacji przeszłości i myślenia o tym, co przed nami. Być może wspólne kreatywne działanie zmniejszy lęk przed niejasnym jutrem?

Czas przyszły dokonany jest najnowszą wystawą objazdową ifa (Institut für Auslandsbeziehungen, www.ifa.de). Dzięki współpracy z Goethe-Institut i CSW Zamek Ujazdowski Warszawa jest pierwszym miejscem, które wystawa odwiedzi w ramach swojego światowego tournée.

Goethe-Institut w Warszawie wspiera wystawę bogatym programem towarzyszącym. Wystawie towarzyszy publikacja w języku niemieckim i angielskim.

Współorganizator wystawy: Goethe-Institut
Kuratorzy: Angelika Stepken, Philipp Ziegler
Artyści: Nairy Baghramian, DAS INSTITUT (Kerstin Brätsch & Adele Röder), Mariana Castillo Deball, Cyprien Gaillard, Dani Gal, Annette Kelm, Jutta Koether, Armin Linke, Antje Majewski, Henrik Olesen, Yorgos Sapountzis, Nora Schultz, Nasan Tur, Danh Vo, Clemens von Wedemeyer

Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec
Wernisaż: 31 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2014 roku
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz