• 2014-01-23

Premiera Rękopisu znalezionego w Saragossie

8 lutego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera spektaklu Rękopis znaleziony w Saragossie, którego reżyserem jest Paweł Świątek.

„Rękopis znaleziony w Saragossie", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Rękopis znaleziony w Saragossie", plakat (źródło: mat. prasowe)

Znalezienie jednego klucza dla tak wielu opowieści było niemożliwe, ale nas zainteresowało to, że każde spotkanie głównego bohatera z kimś obcym – religią, rasą, kolorem skóry – wiąże się z bardzo dużym lękiem i odrzuceniem. Jan Potocki, opisywanej przez siebie podróży sam nie odbył. On ją wymyślił. Posługiwał się pewnymi schematami, które ówcześnie funkcjonowały, a dziś zaskakująco działają w naszej podświadomości. W przedstawieniu chcemy przyjrzeć się naszej – Polaków, Europejczyków, ludzi wychowanych w kulturze opartej na wartościach katolickich – relacji z islamem. Zainteresował nas stosunek Jana Potockiego do duchowości. Zastanawiamy się dlaczego dzisiaj, w dobie kryzysu naszej duchowości, islam czy Kabała są tak pociągające. Równie intrygujące dla nas jest, jak to zostało napisane. Wydaje mi się, że Potocki miał niesamowite poczucie humoru i nawet jakiś rodzaj literackiej arogancji. Jego tekst jest najeżony cytatami religijnymi i czytelnik się zastanawia czy autor mówi to, co faktycznie myśli, czy też jest to świadoma prowokacja z jego strony. Przykład pierwszy z brzegu – gdy muzułmanki w erotycznej scenie nawracają Alfonsa. Ciekawi nas, czy to jest dowcip autora, czy też wyraz jego autentycznych obaw. Bo jeśli to jest dowcip, to trzeba przyznać, że książka jawi się jako naprawdę niezwykła na te czasy. Nie znam drugiego tak zdystansowanego pisarza, który przy okazji opisuje coś, co jest nam bardzo współczesne, czyli wspomnianą ksenofobię – mówi o premierze Rękopisu… Paweł Świątek, reżyser, w rozmowie z dramaturgiem Mateuszem Pakułą.

Rękopis znaleziony w Saragossie
Przekład: Edmund Chojecki

Scenariusz i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Reżyseria: Paweł Świątek
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy: Julia Kornacka/Arek Ślesiński
Przygotowanie wokalne: Kamila Pieńkos

Obsada: Zofia Bielewicz, Aleksandra Cwen, Izabela Gwizdak, Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska, Karolina Piechota, Grażyna Rogowska, Sylwia Zmitrowicz, Mirosław Bednarek, Adam Ciołek, Andrzej Jakubczyk, Maciej Namysło

Premiera: 8 lutego 2013 roku
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Dodaj komentarz