• 2014-01-23

Pocałunek

31 stycznia w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się premiera Pocałunku – De Hus – dramatu w reżyserii Marka Pasiecznego.

„Pocałunek", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Pocałunek", plakat (źródło: mat. prasowe)

On i ona, oboje po przejściach. Góry, ławka, na której co jakiś czas się spotykają. Ona poważna, on były komik. Na pierwszy rzut oka wygląda, że nic ich nie łączy – z wyjątkiem samotności. Pocałunek to przejmujący, wzruszający, ale i pełen delikatnego humoru dramat o możliwej miłości, pragnieniu i chorobie, która może zmienić życie. Po premierze Teatr zaprasza na spotkanie z Gerem Thijsem, autorem sztuki, oraz Małgorzatą Semil – jej tłumaczką.

Ger Thijs (ur. 1948) – holenderski aktor, reżyser, tłumacz, dramaturg, jeden z najpopularniejszych, współczesnych twórców teatralnych w Holandii. Jego sztuki cieszą się ogromną popularnością, a ostatnie trzy (w tym Pocałunek) znalazły się wśród nominacji do najważniejszej nagrody teatralnej przyznawanej przez holenderską publiczność – Toneelpublieksprijs. Pocałunek to pierwszy przetłumaczony na język polski tekst tego autora. Polska prapremiera sztuki odbyła się w ubiegłym sezonie w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Marek Pasieczny – zrealizował ponad trzydzieści spektakli, w tym pięć dla dzieci; jego przedstawienia otrzymały liczne nagrody (m.in. Bursztynowy Pierścień dla najlepszego przedstawienia sezonu za „Pinokia” w szczecińskim Teatrze Współczesnym, dyplom Ministra Kultury i Sztuki za „Kowala Malambo” Tadeusza Słobodzianka oraz wyróżnienie MKiS za “Łucję i jej dzieci” Marka Próchniewskiego) i były pokazywane na różnych festiwalach. Stale współpracuje m.in. z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Montownia z Warszawy, z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, gdzie wyreżyserował: „Antygonę w Nowym Jorku”, „Pinokia”, „Zwiastowanie”, „Łucję i jej dzieci”, „Małe zbrodnie małżeńskie” i „Morze otwarte”. Poza doświadczeniem w pracy reżyserskiej, Marek Pasieczny posiada również doświadczenie pedagogiczne, jest wykładowcą retoryki, emisji głosu i formy teatralnej dla studentów.

Ger Thijs
pocałunek
(De Kus)

przekład: Małgorzata Semil
reżyseria: Marek Pasieczny
scenografia: Katarzyna Stochalska
muzyka: Robert Łuczak
reżyseria światła: Damian Pawella

obsada:
Kobieta: Magdalena Myszkiewicz
Mężczyzna: Konrad Pawicki

premiera: 31 stycznia 2013, Teatr Mały
Teatr Współczesny w Szczecinie

Dodaj komentarz