• 2014-01-23

Konkurs scenariuszowy Script Pro 2014

Do 14 lutego można nadsyłać zgłoszenia na konkurs scenariuszowy Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera.

Konkurs scenariuszowy Script Pro 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs scenariuszowy Script Pro 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od kilku lat każdego roku pojawiają się obiecujące debiuty, czy drugie filmy. Jeśli poszukamy wspólnego mianownika, okaże się, że sporo z nich powstało na podstawie scenariuszy nagrodzonych w najważniejszym konkursie scenariuszowym Script Pro.

Konkurs scenariuszowy Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami – Cinemax oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów, początkujących i tych, którzy dopiero wystartowali w zawodzie. By zgłosić swoją pracę, nie można mieć na koncie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze (to nowa zasada w regulaminie!). W tym roku Script Pro, który jest kontynuacją konkursu Hartley-Merrill, organizowany jest już po raz dwudziesty trzeci. Z roku na rok przychodzi coraz więcej zgłoszeń, a debiutanci walczą nie tylko o nagrodę finansową: Nagroda Główna PKO Banku Polskiego 20 000 zł, Druga Nagroda PISF – 12 000 zł, Trzecia Nagroda PISF – 8 000 zł oraz Nagroda Specjalna Cinemax – 15 000 zł, ale również o możliwość współpracy z najwybitniejszymi w Polsce ekspertami. Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2014 otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów ze Szkoły i Studia Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie VII edycji Festiwalu Off Plus Camera, w maju 2014 roku, w Krakowie.

Konkurs Script Pro dla producentów jest sygnałem, że nad tymi tekstami warto się pochylić, że to właśnie one zostały przez Jury wybrane z kilkuset nadesłanych zgłoszeń. Z roku na rok rośnie liczba scenariuszy, które zaistniały w konkursie, a potem zostały przeniesione na ekran. Warto tu przypomnieć, że prócz filmów już zrealizowanych (Lęk wysokości, Ki, Jesteś bogiem, Moja krew, Komornik, Stacja, Bandyta) na swoje premiery czekają kolejne, laureatów z ostatnich lat. W fazie produkcji jest Letnie przesilenie Michała Rogalskiego (Nagroda Główna w 2008 r.), Mur Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012 r.), Carte Blanche Jacka Lusińskiego (finalista w 2012 r.) oraz teksty nagrodzone w ostatniej edycji: Bogowie Krzysztofa Raka oraz Obietnica Anny Kazejak (według scenariusza Słowo, którego współautorem jest Magnus von Horn). Film Obietnica został zakwalifikowany do konkursowej sekcji Generation tegorocznego Berlinale.

Konkurs scenariuszowy Script Pro 2014
Zgłoszenia: do 14 lutego 2014 r.

Dodaj komentarz