• 2014-01-23

Ideo-metrie we wrocławskiej Galerii Miejskiej

Od 31 stycznia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Ideo-metrie.

Jan Chwałczyk, „Ten fantastyczny cień”, forma przestrzenna, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Chwałczyk, „Ten fantastyczny cień”, forma przestrzenna, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideo-metria, nazwa łączącą dwa słowa: ideę oraz metrum, to perspektywa sztuki, której zadaniem jest testowanie naszej kreatywność w dziedzinie myśli. Eksploruje ona obszar powiązań między elementami myśli oraz eksperymentami ze sposobami odnoszenia się idei do rzeczy oraz pokazuje, że kwestia metrum jest indywidualną sprawą dla każdego twórcy.

Wystawa Ideo-metrie prezentuje twórczość artystów związanych ze środowiskiem wrocławskim, dla których abstrakcja nie jest jedynie ekspresją malarską. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zarówno obrazy powstające w tradycyjnym medium malarskim, jak i obiekty przestrzenne. Poczynając od klasyków tego gatunku – Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka, poprzez twórczość Leona Podsiadłego i Zbigniewa Makarewicza, dalej artystów urodzonych w latach 50. – Pawła Lewandowskiego-Palle, Piotra Błażejewskiego, aż po twórców kolejnych generacji, Urszulę Śliz, Darię Milecką, Annę Kołodziejczyk i Krystiana Truth Czaplickiego.

Kuratorka wystawy – Urszula Śliz – decydując się na tytuł Ideo-metrie chciała przedstawić działania oparte na abstrakcji geometryzującej, po pierwsze: analitycznej (Gołkowska, Chwałczyk, Makarewicz, Milecka), następnie odnoszące się do aspektu emocjonalnego, znaczeniowego (Błażejewski, Lewandowski-Palle, Podsiadły), oraz odnoszące się do transpozycji obiektów wyabstrahowanych z rzeczywistości (Kołodziejczyk, Czaplicki, Śliz). Ten układ jest jednak tylko symboliczny. Jeśli spojrzymy na dorobek artystyczny niektórych z prezentowanych na wystawie artystów, zauważymy, jak ich postawy ulegają przemieszczeniu w ramach przyjętych kryteriów.

Wystawa Ideo-metrie jest prezentacją towarzyszącą konferencji Abstrakcja w nauce i sztuce, która odbędzie się 31 stycznia 2014 i współorganizowana jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby oraz Uniwersytet Wrocławski i Instytut Filozofii UWr.

Ideo-metrie
Wystawę można oglądać od 31 stycznia do 1 marca 2014 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
Wrocław

Dodaj komentarz