Pies Pijaka, Trans-Russian Art Projekt – artystyczny długi weekend w Gdańsku

23 stycznia w Gdańskiej Galerii Miejskiej i CSW Łaźnia rozpocznie się długi weekend w ramach którego odbędzie się cykl wydarzeń związanych z wystawami Pies Pijaka, Po prawdże to piękny sztatek beł i Trans-Russian Art Project 9000 km.

Rafał Bujnowski, „Pies Pijaka”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Bujnowski, „Pies Pijaka”, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekwencję wernisaży i spotkań rozpocznie w czwartek (23 stycznia) otwarcie wystawy pod nazwą Pies Pijaka Oskara Dawickiego i Rafała Bujnowskiego. Obydwu artystów, tworzących w odwołaniu do konceptualizmu, zaprezentuje w dwóch bliźniaczych przestrzeniach Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, w jak odmienny sposób mierzą się z rzeczywistością.

W piątek 24 stycznia już wspólnie GGM oraz CSW Łaźnia przedstawią artystyczne działania związane z tematyką Morza Bałtyckiego oraz krajów, które współdzielą jego wody. Na zbiorowej wystawie Po prawdże to piękny sztatek beł międzynarodowa grupa artystów z Niemiec, Polski, Rosji i Szwecji nawiązuje swoimi pracami do zatopienia pod koniec II wojny światowej trzech niemieckich statków transportujących uchodźców: Steubena, Goi i Wilhelma Gustoffa.

Po spotkaniu otwierającym tą wystawę w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa nastąpi przejazd autobusem na wernisaż w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie na otwarcie wystawy Trans-Russian Art Project 9000 km.

Trans-rosyjski projekt 9000 km opiera się na współpracy kuratorów z narodowych instytucji kulturalnych i edukacyjnych z ośmiu rosyjskich regionów oraz przedstawicieli rosyjskiej diaspory w krajach byłego Związku Radzieckiego i na świecie. 9000 kilometrów to odległość od zachodniej do wschodniej granicy Rosji .

Projekt 9000 powstał po to, aby pokazać nową artystyczną geografię każdego z tych regionów, przedstawić ich składniki kulturowe, a także zrozumieć wspólny artystyczny ideogram, który odpowiadałby współczesnej kondycji wielkiej ojcowizny, pokazanej z wielu perspektyw.

W dwa następne dni odbędą się kolejno spotkania towarzyszące obu wystawom. W sobotę (25 stycznia) w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa Claes-Göran Wetterholm, szwedzki ekspert od wraków w Morzu Bałtyckim, wygłosi prezentację Ludzka historia Wilhelma Gustloffa.

W niedzielę (26 stycznia) w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na ulicy Jaskółczej pojawi się kurator wystawy Po prawdże to piękny sztatek beł Martin Schibli, tym razem jako bohater spotkania poświęconego Ladonii. Będzie on opowiadał o projekcie artysty, pełniącego obecnie funkcję sekretarza stanu tego mikropaństwa.

Szczegółowy program:

  • 23 stycznia 2014 roku, godz. 19.30 – wernisaż wystawy Rafał Bujnowski + Oskar Dawicki | Pies pijaka, Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
  • 24 stycznia 2014 roku, godz. 16.00 – Po prawdże to piękny sztatek beł. Spotkanie z artystami biorącymi udział w wystawie poświęcone pamięci zbiorowej w sztuce, moderowane przez kuratora wystawy Martina Schibli (spotkanie w języku angielskim), Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
  • 24 stycznia 2014 roku, godz. 17.30 – przejazd autobusem na wernisaż w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie na wystawę Trans-Russian Art Project 9000 km.
  • 24 stycznia 2014 roku, godz. 19.00 – przejazd autokarem z Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 do 4G na wernisaż wystawy Po prawdże to piękny sztatek beł
  • 25 stycznia 2014 roku, godz. 17.00 Ludzka historia Wilhelma Gustloffa – spotkanie z Claes-Göran Wetterholm, szwedzkim ekspertem od wraków w Morzu Bałtyckim w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
  • 25 stycznia 2014 roku, godz. 19.30 – wernisaż wystawy w 4G, któremu będzie towarzyszyć performance Anny Steller Nieubłagane piękno katastrofy z muzyką na żywo Ola Walickiego. Premiera performance odbyła się na otwarciu Międzynarodowej wystawy Telling the Baltic w Blekinge County Museum w Karlskronie (Szwecja).

Długi weekend gdańskich galerii sztuki współczesnej
Wydarzenia odbędą się od 23 do 25 stycznia 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska
CSW Łaźnia w Gdańsku

Dodaj komentarz