• 2014-01-22

Apnea – Dorota Buczkowska wspólnie z Dzienisem

Od 14 lutego w Trafostacji Sztuki w Szczecinie będzie można oglądać wystawę także pt. Apnea, Dorota Buczkowska, wspólnie z Przemkiem Dzienisem.

Buczkowska & Dzienis, Bez tytułu, z serii Apnea, fotografia, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Buczkowska & Dzienis, Bez tytułu, z serii Apnea, fotografia, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W nieruchomym kadrze papierowy kamień nagle płynie z prądem rzeki, styropianowy śnieg pada w wysokich górach, a arkusz pogiętego papieru fotograficznego, przypominający do złudzenia ośnieżony szczyt, kradnie część alpejskiego pejzażu. Tak właśnie, wykorzystując wykonane z surowych materii obiekty, Dorota Buczkowska ingeruje w odwieczny ład przyrody i jej stały, stworzony przed wiekami rytm. Bawi się w wielowarstwową grę złudzeń i przypuszczeń. Widz gubi się w tym co pokazywane, a tym co ukryte. Papier udaje kamień, kamień udaje papier, styropian zamienia się w śnieg, celuloza przypomina skałę. Jednak dokonując ingerencji w naturę Dorota Buczkowska pozwala wykreowanym przez siebie obiektom na podporządkowanie się procesom zmian. Forma z papieru fotograficznego udająca kamień ulega powolnej transformacji.

Pod wpływem zjawisk atmosferycznych ˜– wody, wiatru, deszczu czy mgły – cienka krawędź pomiędzy sztuką a przyrodą zaciera się. Czas staje się jednym z istotnych wymiarów pracy. W końcowym stadium procesu, dzięki bardzo powolnym zmianom, to co fałszywe i sztuczne jest nierozróżnialne od tego, co przyjęło się uważać za prawdziwe. Na rysunkach, wideo, fotografiach i wykonanej z papieru fotograficznego instalacji, które składają się na wystawę Apnea, Dorota Buczkowska, wspólnie z Przemkiem Dzienisem, badają pojęcie iluzji, stan ulegania złudzeniu, granicę pomiędzy prawdą i fałszem. Nie wiemy czy modelami do rysunków były kamienie czy papier. Zastanawiamy się czy mgła zapełniająca ekran bielą jest procesem naturalnym czy tylko wypuszczoną sztucznie parą, albo czy ktoś nie steruje zdalnie kamieniem zataczającym kręgi w rzece? (tekst: Agata Ubysz)

Dorota Buczkowska (ur. 1971). ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. Studiowała również w Centre National des Arts Plastiques Villa Arson w Nicei (Francja) oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest artystką interdyscyplinarną, używa w swojej twórczości malarstwa, rysunku, instalacji i video. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach solowych w takich instytucjach jak Polnisches Institut Düsseldorf, Skulpturenmuseum w Marl, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy BWA w Katowicach oraz znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych min: Fundacji Sztuki Polskiej ING, PKO S.A, Muzeum Rzeźby w Marl (DE) i MoBy Museum w Tel – Avivie (IL). Dorota Buczkowska mieszka i pracuje w Warszawie.

Przemek Dzienis (ur. 1984) ukończył wydział fotografii PWSFTviT w Łodzi. W swoich pracach skupia się głównie na portrecie oraz badaniu zależności, w jakie wchodzą człowiek i otaczające go przedmioty. Przemek Dzienis eksperymentuje również z kompozycją zwielokrotnioną, postaciami bądź obiektami oraz śledzi ich działania w przestrzeni. Jego fotografie pokazywane były na wystawach indywidualnych w Budapeszcie, Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Wraz z artystką Dorotą Buczkowską stworzył fotograficzne serie rejestrujące relację pomiędzy wykonanymi z nierzeźbiarskich materiałów obiektami i naturą. Przemek Dzienis mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa Apnea. Dorota Buczkowska. Gościnnie Przemek Dzienis została zrealizowana we współpracy z Fundacją rozwoju fotografii Lookout.

Kuratorka: Agata Ubysz

Apnea. Dorota Buczkowska. Gościnnie Przemek Dzienis
Wernisaż: 14 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 23 marca 2014 roku
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz