• 2014-01-22

Bartek Jarmoliński w głębi męskiego Antyatlasu

Od 8 lutego w Galerii Pusta w Centrum Kultury Katowice będzie można oglądać wystawę prac Bartka Jarmolińskiego pt. Antyatlas.

Bartek Jarmoliński, „Antyatlas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Jarmoliński, „Antyatlas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Bartka Jarmolińskiego Antyatlas koncentruje się na problematyce postrzegania męskości. Pozycja społeczna i kulturowa, jaką dotychczas zajmował w naszej kulturze mężczyzna, zmienia się, a wraz z nią redefiniuje się obraz współczesnego mężczyzny. Wizerunek ten do tej pory musiał spełniać postulaty swoistego piękna i atrakcyjności, co wynikało z opresyjności standardów kulturowych klisz. Wszelka próba dostosowania się do nich – zgodnie z psychoanalizą – niesie za sobą poczucie dyskomfortu oraz traumy.

Na wystawie prezentowane będą fotografie z cyklu Twoje buty świadczą o tym, kim jesteś (2011), obrazy z cyklu Organika (2013/2014) oraz filmy video Wartości prawdziwego mężczyzny (2010), Wstyd (2011), Carte blanche (1013/14) oraz Gloria Artis (2013) będące rejestracjami performansów artysty.

Bartek Jarmoliński (ur. 1975 r.), absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom obronił w 2001 roku w Pracowni Rysunku u prof. Romy Hałat na Wydziale Edukacji Wizualnej) to jeden z najintensywniej rozwijających się łódzkich artystów, aktywnie uczestniczący w polskim życiu kulturalnym poprzez udział w przeglądach sztuki współczesnej (Bielska Jesień, Piotrkowskie Biennale Sztuki, Triennale Współczesnego Malarstwa Polskiego w Rzeszowie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, do najbardziej znaczących należały projekty Galerii Zero w Berlinie, Dom i Wieża Krakowska w Norymberdze, Kolner Haus w Kolonii, The Bike Shad/ w Inverness, Het Strijkijzer w Hadze, Inchmore Gallery w Inchmore.

Bartek Jarmoliński, Antyatlas
Wernisaż: 7 lutego 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 13 marca 2014 roku
Galeria Pusta, Centrum Kultury Katowice

Dodaj komentarz