• 2014-01-22

Ornament i zbrodnia Loosa w MSN

Z okazji wydania pierwszego polskojęzycznego zbioru tekstów Adolfa Loosa Orament i zbrodnia w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędą się dwa wykłady wprowadzające w świat jego idei.

Adolf Loos „Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adolf Loos „Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorem spotkania jest wydawca książki, warszawskim Centrum Architektury, a partnerem premiery – Czeskie Centrum Kultury.

  • Prosto z Pragi – Maria Szadkowska, kuratorka Adolf Loos Study Center mieszczącego się w zaprojektowanej przez Loosa willi Müllerów
  • Prosto z Londynu – Katarzyna Jeżowska – doktorantka Royal College of Art.

Spotkaniu towarzyszy plakat autorstwa Magdaleny Burdzyńskiej wydany przez BWA – Galeria Miejska Tarnów.

Pierwsza polska publikacja wyboru esejów architekta i publicysty wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę. Oryginalne, prowokacyjne eseje żarliwego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków położyły fundament pod modernistyczny przewrót w architekturze i choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.

Przygotowywana edycja obejmuje 27 najciekawszych tekstów dotyczących nie tylko wąsko pojmowanej architektury, ale także projektowania wnętrz i przedmiotów codziennego użytku, stylu życia oraz etyki i odpowiedzialności projektantów wobec swoich odbiorców.

Książka została wydana przez Centrum Architektury i BWA Galerię Miejską w Tarnowie

Adolf Loos, Ornament i zbrodnia
30 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz