• 2014-01-21

Xavier Dolan, Tom

Najnowszy film Xaviera Dolana Tom, zwycięzca nagrody FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, wejdzie do polskich kin 16 maja.

„Tom”, reż. Xavier Dolan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Tom”, reż. Xavier Dolan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film jest czwartym dziełem młodego Kanadyjczyka. Pierwszy raz jednak porusza temat homoseksualizmu jako problemu społecznego. Najnowszy obraz Dolana to thriller psychologiczny, a sam reżyser ponownie wciela się w rolę głównego bohatera. Scenariusz powstał na podstawie sztuki autorstwa uznanego quebeckiego pisarza, Michela Marca Boucharda.

Tom, młody copywriter, wyrusza w podróż na pogrzeb kochanka. Na miejscu odkrywa, że nikt nic nie wie ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym. Brat nieboszczyka wkrótce ustala zasady dziwnej gry, do której wciąga Toma. By uchronić dobre imię rodziny i pogrążoną w żałobie matkę, Tom przyjmuje rolę rozjemcy w domu, którego niejasna przeszłość rzuca jeszcze większy cień na jego przygodę na farmie.

Ten osadzony w wiejskim krajobrazie Quebecu thriller psychologiczny ukazuje powiększającą się przepaść między miastem i wsią oraz charakter społeczności wiejskiej. Krótka i brutalna pielgrzymka przez wypaczoną i brzydką prawdę przesiąknięta jest syndromem sztokholmskim, oszustwami, smutkiem i skrywanym bestialstwem.

Tom
Reżyseria: Xavier Dolan
Dystrybucja: Spectator
W kinach od 16 maja 2014 r.

Dodaj komentarz