• 2014-01-21

Mateusz Sadowski – Obrazy nieplanowane w Zielonej Górze

Od 24 stycznia w Galerii BWA w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę prac Mateusza Sadowskiego pt. Obrazy nieplanowane.

Autor pracy: Mateusz Sadowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Mateusz Sadowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Sadowski zatrzymuje się na elementach, za którymi często nasz umysł podąża nieuważnie, nie wykonując wysiłku zapamiętania ani wpisania ich w ramy szerszego doświadczenia. Taki rodzaj percepcji przywodzi na myśl dziecięcy sposób postrzegania świata – zagapianie się na drobiny bytu (…) Skonfrontowani z jego twórczością obserwujemy niepozorne działania, czynności podejmowane gdzieś na marginesie bytu, w niejasnym celu (…) Realizacje filmowe Sadowskiego mają rytmiczną strukturę, w ramach której kolejne elementy / sceny / epizody wyłaniają się z wcześniejszych nie tyle ze względu na logikę narracji, lecz montaż oddający mechanizm funkcjonowania pamięci. Nie sposób pominąć poczucia humoru, który tym razem wydaje się wysuwać na pierwszy plan. Artysta zdaje się z dużym dystansem obserwować własne zmagania z materią świata, ustanawiając siebie zarówno w roli podmiotu racjonalnych działań, jak i przedmiotu obserwacji i analiz.

Mateusz Sadowski (ur. 1984) jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorem prac wideo, instalacji i fotografii. Dyplom licencjacki z fotografii u prof. Piotra Chojnackiego na ASP w Poznaniu (2007) – obecnie asystent w Katedrze Fotografii UAP, dyplom z intermediów u Mirosława Bałki oraz aneks z malarstwa u prof. Wojciecha Łazarczyka (2010). Zajmuje się wideo, fotografią i instalacją. Laureat stypendium MŁODA POLSKA Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Prace Sadowskiego były prezentowane na wystawach indywidualnych, m.in. Przeciek, Exile Berlin, Niemcy (2012), Widziałem za dużo, SVIT, Praga, Czechy, Nie ma takiego czegoś jak kozak, Galeria Stereo, Poznań i zbiorowych, m.in. Rzeczy wspólne w Art Stations, Poznań (2013). Współpracuje z Galerią Stereo. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Kurator: Michał Lasota

Mateusz Sadowski, Obrazy nieplanowane
Wernisaż: 24 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku
Galeria BWA
Al. Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz