• 2014-01-21

Koszmar partycypacji w Gdańsku i Krakowie

21 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku i 22 stycznia w krakowskim MOCAK-u odbędą się spotkania wokół książki Markusa Miessena Koszmar partycypacji.

„Koszmar partycypacji” Markus Miessen (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koszmar partycypacji” Markus Miessen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie ma tutaj porad, jak przebudować miasto ani nawet – jak to bywa w publikacjach Rema Koolhaasa czy Roberta Venturiego – jak je lepiej zrozumieć. Nie jest to książka o tym, co robić, ale o tym, czego unikać. Nie stanowi ona katalogu dobrych praktyk, jest raczej przewodnikiem po polu minowym. Miessen zaprasza na swoisty seans terapeutyczny, abyśmy sobie uświadomili, jak sami się oszukujemy i pozbawiamy zdolności do działania na rzecz realnej, a nie fasadowej zmiany. To książka szczególna. Autor mówi wprost to, co wielu z nas podskórnie przeczuwa: jesteśmy wciągani do współudziału w wielkiej ściemie. Pokazuje, jak zupełnie niepostrzeżenie pewien ideał przerodził się we własną karykaturę. Dlatego książka ta powinna zostać w Polsce starannie przeczytana. Potem można, a nawet należy się z nią rozstać. Ale trzeba zrobić to z właściwych powodów. (Z przedmowy Kacpra Pobłockiego)

Markus Miessen to architekt, badacz i wykładowca, dyrektor agencji Studio Miessen, partner berlińskiego studia architektonicznego Office i dyrektor Architectural Association Winter School Middle East w Dubaju. Uznawany za czołowego specjalistę od spraw partycypacji na polu sztuki i architektury. Autor i współautor licznych publikacji, m.in. When Economies Become Form – Micro-Economic Models as Spatial Prescriptions in Northeast Brazil (2009) i The Nightmare of Participation (2010).

Spotkania:

  • 21 stycznia, godz. 17.00 – Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, ul. Długi Targ 39/40, skład: Marcin Gerwin (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa), Lidia Makowska (Stowarzyszenie Kultura Miejska), Dariusz Słodkowski (Radny Miasta Gdańska). Prowadzenie: Arek Gruszczyński (Fundacja Bęc Zmiana)
  • 22 stycznia, godz. 18.00 – MOCAK, ul. Lipowa 4, skład: Tomasz Jeleński (Politechnika Krakowska), Tomasz Leśniak (Inicjatywa Stop Igrzyskom), Dorota Leśniak-Rychlak (Małopolski Instytut Kultury). Prowadzenie: Arek Gruszczyński (Fundacja Bęc Zmiana)

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana.

Spotkania wokół książki Markusa Miessena Koszmar Partycypacji
21 i 22 stycznia 2014 r.
Instytut Kultury Miejskej w Gdańsku
MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz