• 2014-01-21

Andrzej Pilichowski-Ragno na Düsseldorf Photo Weekend

Od 17 stycznia w Galerie Conrads w Düsseldorfie będzie można oglądać wystawę fotografii Andrzeja Pilichowskiego-Ragno pt. Contemporary Polish Photography, która odbędzie się w ramach Düsseldorf Photo Weekend 2014.

Fot. Andrzej Pilichowski-Ragno, Untitled (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andrzej Pilichowski-Ragno, Untitled (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Pilichowski-Ragno prezentowany jest przez działającą od ponad dwudziestu lat – Galerie Conrads. Na wystawie będzie można zobaczyć 15 prac Pilichowskiego-Ragno oraz fotografie Jeana-Michela Fauqueta. Cykl zdjęć Pilichowskiego-Ragno prezentowany był na Paris Photo 2013 przez Galerie Conrads.

Andrzej Pilichowski-Ragno urodził się w Rzymie w 1967 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest członkiem ZPAF. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych.

Główny nurt twórczości Andrzeja Pilichowskiego-Ragno sytuuje się na pograniczu fotografii humanistycznej i street photography. Świadomie nawiązuje do tradycji XX wiecznej fotografii klasycznej, zachowując jednak własne indywidualne spojrzenie. Fotografie artysty nie składają się na odrębne projekty, lecz stanowią jeden wielki cykl koncentrujący się wokół pojęć takich jak krajobraz miejski i miejsce człowieka w tym krajobrazie. Strona formalna i wybór kręgu tematów, związanych z szeroko pojętą codziennością sprawiają, że prace nie epatują odbiorcy lecz skłaniają go do głębszej refleksji i większego skupienia uwagi. Można je podzielić na dwie grupy, w jednej artysta więcej miejsca poświęca człowiekowi, w drugiej traktuje materię miejską jako swoistą martwą naturę. Podobny sposób widzenia odnajdujemy też w jego fotografiach przedmiotów, gdzie martwa natura nie jest kompozycją ustawioną lecz zauważonym wycinkiem rzeczywistości.

Andrzej Pilichowski-Ragno, Contemporary Polish Photography
Wystawę można oglądać od 17 stycznia do 22 marca 2014 roku
Düsseldorf Photo Weekend 2014 odbędzie się w dniach od 31 stycznia do 2 lutego 2014 roku
Galerie Conrads
Lindenstrasse 167
Düsseldorf

Dodaj komentarz