• 2014-01-21

Agnieszka Grodzińska i Marko Tadić w konwencji muzealnej

Od 25 stycznia w Galerii Starter w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Agnieszki Grodzinskiej i Marko Tadić pt. Muzeum.

Marko Tadić, „Composit piece“, kolaż na papierze, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marko Tadić, „Composit piece“, kolaż na papierze, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marko Tadić, pochodzący z Chorwacji artysta (rocznik 79‘) tworzy rysunki, kolaże, akwarele. Jego ostatnia wystawa w galerii TRAPÉZ (Budapest) nosiła tytuł Accumulation of the images from below – rzeczywiście metodą artysty wydaje się być zbieranie obrazów, które stanowić mogłyby teczkę szkiców do aranżacji muzealnych wystaw. Znajdą się w wymienionym zbiorze zarówno projekty instalacji przestrzennych, kompozycji naściennych, ogrodu rzeźby (parku rzeźby?), ale też widoki sal wystawowych nazywane przez artystę tłami. W kompozycjach natomiast z łatwością rozpoznamy odwołania do Kandinskiego, czy Brancusiego, co symptomatyczne prace noszą tytuł Rewizja rewolucji.

Agnieszka Grodzińska, bez tytułu, kolaż na papierze, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Grodzińska, bez tytułu, kolaż na papierze, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Grodzińska rozpatruje zależności pomiędzy obrazem – oryginałem a kopią, czerpiąc z nieskończonego źródła jakim jest historia sztuki a zwłaszcza historia malarstwa XX wieku. Jej krytyczna refleksja o wartości obrazu jako takiego podąża dwoma torami. Z jednej strony Grodzińska ingeruje w materialność i integralność wykorzystywanych przez siebie obrazów (reprodukcji z malarskich albumów, zdjęć z czasopism z lat 60., fotografii z atlasów medycznych itp) – dodaje gumki recepturki, zapałki, zdrapuje warstwy papieru. Z drugiej strony nie bez przyczyny wybiera materiał dokumentalny związany ze sztuką, jej percepcją jak również z instytucją muzeum. Krytycznej refleksji poddaje też artystyczno-instytucjonalny system, często poddając w wątpliwość również status tzw. kariery artystycznej a nawet własnych kompetencji jako artystki.

Agnieszka Grodzinska i Marko Tadić, Muzeum
Wernisaż: 25 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku
Galeria Starter
ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz