• 2014-01-20

Stanisław Pokryszka – malarz bliski natury

Od 24 stycznia w BWA Galerii Zamojskiej będzie można oglądać wystawę malarstwa Stanisława Pokryszki.

Autor pracy: Stanisław Pokryszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Stanisław Pokryszka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żyjemy w regionie,w którym otacza nas nienaruszona jeszcze przyroda i próbujemy z nią współistnieć. Zjawiskiem harmonijnie współbrzmiącym z naturą jest sztuka Stanisława Pokryszki, przedstawiciela zamojskiego środowiska plastycznego,artysty mieszkającego i tworzącego w Biłgoraju.

I choć Stanisław Pokryszka jest z wykształcenia artystą malarzem, to trudno jego obrazy jednoznacznie kojarzyć z malarstwem. Tworzy on obrazy powstające w oparciu o materię i struktury pochodzące z natury. Posługuje się odmianami surowego płótna lnianego o zróżnicownym kolorze i bogatej fakturze. Wykorzystuje mikstury powstałe na bazie piasku i reliefowo nakłada je na płótno.

Wszystko to przepojone wyszukanymi, ciepłymi barwami,przywodzącymi na myśl bliskie artyście okolice roztoczańskiej przyrody. W warstwie formalnej jest też Pokryszka wiernym zwolennikiem tradycyjnie pojmowanego pejzażu. Na wystawie pojawiają się również obrazy z nowego cyklu pt. Stworzenie świata, z szeregiem stylizowanych postaci ludzi i zwierząt. Trzeba to zobaczyć, by się zakochać.

Jerzy Tyburski

Stanisław Pokryszka urodzony w 1952 roku w Wierzbiu na Zamojszczyźnie. W 1973 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1978 roku. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym zamojskiego środowiska plastycznego. Jest autorem 17 wystaw indywidualnych (Biłgoraj, Hrubieszów, Lublin, Nałęczów, Zamość, Dęblin, Chełm, Zwierzyniec, Zurych, Rzym, Rotterdam). Prace Stanisława Pokryszki znajdują się w zbiorach Muzeum Zamojskiego i Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej oraz w posiadaniu osób prywatnych w kraju i za granicą.

Stanisław Pokryszka, malarstwo
Wernisaż: 24 stycznia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 23 lutego 2014 roku
BWA Galerii Zamojskiej
Zamość

Dodaj komentarz