• 2014-01-20

Izrael oswojony. Spotkanie z Elą Sidi w JCC Warszawa

Wydawnictwo Muza SA oraz JCC Warszawa zapraszają na spotkanie z Elą Sidi, autorką książki Izrael oswojony. Spotkanie odbędzie się 23 stycznia o godz. 19.00 i poprowadzi je Michał Sobelman.

Spotkanie z Elą Sidi w JCC Warszawa, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Elą Sidi w JCC Warszawa, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Książka Eli Sidi to osobista relacja autorki ze spotkania z krajem pełnym kontrastów, różnic etnicznych, zbrojnych konfliktów i kompromisów, w którym biblijna tradycja łączy się z nowoczesnością. Autorka nie przypuszczała, że Izrael stanie się jej nowym domem, w kraju zamieszkała ze względu na swojego męża. Dziś sama o sobie mówi, że jest jednocześnie Polką i Izraelką – na swoją drugą ojczyznę patrzy nie jako obserwator, ale aktywny uczestnik wszystkich wydarzeń. Książka przywołuje problemy i codzienność ludzi, dla których wspólnym mianownikiem jest Izrael. Choć, jak sama wskazuje, nie każdemu jest dane całkowite oswojenie Izraela, książka ma stać się pierwszym krokiem do poznania i zrozumienia tego niezwykłego kraju.

Jaki jest współczesny Izrael? Jak go oswoić krok po kroku? Ile jest w nim Polski? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć autorka podczas spotkania. Izrael oswojony miał premierę we wrześniu ubiegłego roku.

Ela Sidi (ur. 1965), absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1991 roku zamieszkała na stałe w Izraelu. Pracowała w księgarni i antykwariacie polskim Edmunda Neusteina w Tel Awiwie; w redakcji polskiej gazety w Izraelu, Nowiny Kurier. Tłumaczka z języka hebrajskiego. Od 18 lat pracuje jako grafik komputerowy w izraelskiej prasie, obecnie w gazecie Haaretz. Od 2010 pisze blog Gojka z Izraela. Autorka książek: Biała cisza (Wydawnictwo Semper), Izrael oswojony (Wydawnictwo Muza). Współautorka przekładu zbioru prozy, skeczy, piosenek i poezji Hanocha Levina Królestwo wszechwanny.

Spotkanie z Elą Sidi
23 stycznia 2014 r., godz. 19.00
JCC Warszawa

Dodaj komentarz