• 2014-01-20

Przystanek poezja: Zuzanna Ginczanka

21 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Przystanek poezja, którego bohaterką będzie Zuzanna Ginczanka.

Przystanek poezja. Zuzanna Ginczanka, plakat (źródło: materiały prasowe)

Przystanek poezja. Zuzanna Ginczanka, plakat (źródło: materiały prasowe)

Ginczanka, a właściwie Zuzanna Polina Gincburg urodziła się w 1917 roku w Kijowie. Następnie jej rodzice przenieśli się do Równego na Wołyniu. Po ukończeniu gimnazjum przeprowadziła się do Warszawy. Wiersze pisała już w wieku 10 lat i jej pierwsze poetyckie próby były publikowane w gimnazjalnej gazetce szkolnej. W 1934 roku wygrała konkurs poetycki ogłoszony przez Wiadomości Literackie, a w kolejnym roku rozpoczęła współpracę z tym tygodnikiem.

Należała do kręgu Skamandrytów – przyjaźniła się z Julianem Tuwimem. Jako bywalczyni kawiarni Ziemiańskiej zaprzyjaźnia się również z Witoldem Gombrowiczem. Od 1936 roku współpracował ze Szpilkami – pisała wiersze satyryczne. Wydała swój jedyny tomik poetycki pt. O Centaurach. Przeniosła się do Lwowa po wybuchu wojny i wyszła za maż za krytyka sztuki, Michała Weinziehera. Uciekła z Lwowa po zajęciu miasta przez Niemców i zatrzymała się w Krakowie. W 1944 roku została aresztowana i rozstrzelana przez gestapo, zaledwie na parę dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej.

Wystąpią:

Ewa Dąbrowska
Dominika Świątek – wokal
Andrzej Perkman – fortepian
Marcin Dąbrowski – gitara
Animacje multimedialne – Malwina de Brade
Muzyka – Dominika Świątek

Przystanek poezja. Zuzanna Ginczanka
21 stycznia 2014 r., godz. 19.00
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Warszawa

Dodaj komentarz