• 2014-01-20

Piękni 20-letni: zwycięzcy i laureaci Etiuda&Anima 2013

24 stycznia o godz. 20.00 Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach zaprasza na program filmowy Piękni 20-letni: zwycięzcy i laureaci Etiuda&Anima 2013.

„Palmipedarium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Palmipedarium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W listopadzie 2013 roku podczas 20. edycji festiwalu Etiuda&Anima IFF krakowskie kino Rotunda po raz kolejny wypełniło się twórcami i miłośnikami krótkiej formy filmowej. Dwa festiwalowe konkursy – Etiuda poświęcona filmom aktorskim oraz Anima prezentująca filmy animowane – w przeciągu lat zdobyły międzynarodową renomę, a wręczane zwycięzcom nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwocky’ego stały się pożądanymi przez artystów trofeami.

Od początku swego istnienia StopTrik IFF jest partnerem Etiudy&Animy. Dzięki współpracy i wymianie programowej niejednokrotnie prezentowano już wyjątkowe programy filmów animowanych z festiwalu Etiuda&Anima. 24 stycznia organizatorzy zapraszaj na pokaz zwycięzców i laureatów ostatniej edycji konkursu Anima.

Grand Prix w 2013 roku zdobył chorwacko-bułgarsko-niemiecki film Ojciec, niezwykły, kolektywny projekt dokumentalno-animowany, w który zaangażowali się twórcy specjalizujący się w różnorodnych technikach filmu animowanego. Japoński Futon (Srebrny Jabberwocky) i francuski Palmipedarium (Brązowy Jabberwocky) operują stylistyką surrealizmu i przerysowania. Wyprodukowany we Francji film Wniebowstąpienie (Specjalny Złoty Jabberwocky) to wykonany w technice CGI obrazoburczy żart. Węgierski Królik i jeleń (Honorowe Wyróżnienie; Nagroda Publiczności), film znany już widzom StopTrik IFF, w dowcipny sposób snuje rozważania nad naturą przestrzeni, przyjaźni, a także technik animacji. Ab Ovo (Honorowe Wyróżnienie), największy sukces polskiej animacji ubiegłego roku (nagroda dla najlepszego filmu studenckiego na prestiżowym festiwalu w Annecy), jest poetyckim ujęciem tematu macierzyństwa. Moje małe podziemie (Honorowe Wyróżnienie), film kanadyjski, to ponura, lecz piękna autobiograficzna opowieść o dziewczynce podróżującej autobusem. W Kanadzie powstał także laureat Nagrody Jury Studenckiego, film Zęby mleczne, opowieść o przedwcześnie kończącym się dzieciństwie. Rosyjskie Rozgoryczenie (Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu) stanowi wyrafinowaną estetycznie metaforę napięć i frustracji narastających przez całe życie.

Organizatorami pokazu są StopTrik IFF, Etiuda&Anima MFF i Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.
Program filmowy trwa 90 minut.

Piękni 20-letni: zwycięzcy i laureaci Etiuda&Anima 2013
24 styczna 2014 r., godz. 20.00
Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, ul. Zamkowa 4
Niepołomice

Dodaj komentarz