• 2014-01-20

Krzysztof Schodowski z rysunkami pod Baranami

Od 17 stycznia w Pracowni pod Baranami w Krakowie będzie można oglądać wystawę rysunków Krzysztofa Schodowskiego.

Autor pracy: Krzysztof Schodowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Krzysztof Schodowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenie Milczenie o potędze fali na wodzie jest próbą syntezy trzech twórczych pierwiastków wyrażających się w trzech odrębnych dialektach: plastycznym, literackim i muzycznym. To także kontrapunkt wynikły z trzech odmian ciszy manifestujących inność, samotność, doświadczenie, prywatnej głębi. Schodowski, Samsel, Vorbrodt. Melancholia, nieufność, radość.

Wystawa rysunków Krzysztofa Schodowskiego obejmuje prace artysty z 2012 i 2013 roku. Zostały wykonane rapidografem i tuszem. Inspiracją w tworzeniu stała się dla autora pamięć, jej skomplikowany fenomen oraz wewnętrzna niespójność. Schodowski usiłuje przybliżać i charakteryzować powidoki stające się podstawami wspomnień wytwarzających egzystencjalną pustkę. W ten sposób rodzą się obrazy wyidealizowane przez pamięć, w rzeczywistości pożerające same siebie.

Bohaterów swoich rysunków plastyk przedstawia najczęściej jako ofiary demona Południa: trawi ich rezygnacja oraz acedia. Zawieszeni nad rzeczywistością, uczestniczący w niej wyłącznie na zasadzie wolnej gry, dryfują przesyceni smutkiem opustoszałych przystani. Pochłania ich obojętność ujawniająca swoją nieskończoną siłę dzięki idealizacjom podsuwanym przez pamięć przeszłości.

Organizatorzy: Fundacja Jana Potockiego New Era Art, Pracownia pod Baranami

Krzysztof Schodowski, wystawa rysunków
Wernisaż: 17 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 7 lutego 2014 roku
Pracownia pod Baranami, Pałac pod Baranami, podziemia
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz