• 2014-01-18

Drugi etap 8. edycji ScripTeast zakończony

Zakończył się drugi etap 8. edycji ScripTeast, programu treningowego, skierowanego do doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej.

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po sesji stacjonarnej, która odbyła się pod koniec września w Polsce w Sterdyni, twórcy przystąpili do pracy z doradcami kreatywnymi i kierownikami naukowymi programu, w ramach trzymiesięcznej sesji online. Do końca grudnia mieli czas na napisanie kolejnego draftu scenariusza. Nowe wersje scenariuszy zostaną poddane analizie, a wnioski i uwagi przedyskutowane zostaną podczas kolejnej sesji stacjonarnej, odbywającej się podczas MFF w Berlinie. Scenarzyści uczestniczący w ScripTeast oprócz indywidualnych spotkań z Kierownikami Naukowymi odbędą tam także trening pitchingu oraz wezmą udział w spotkaniach z przedstawicielami branży filmowej podczas European Film Market oraz pokazach festiwalowych.

W tegorocznej edycji programu udział bierze 10 projektów z 8 krajów. Wśród doradców kreatywnych 8. edycji ScripTeast, są między innymi: Antonio Saura, hiszpański pisarz, wykładowca, producent m.in. filmu Salome reżyserii Carlosa Saury; Michael Schiffer – autor trzykrotnie nominowanego do Oscara Karmazynowego przypływu; obsypany nagrodami za debiut fabularny Przyjeżdża orkiestra – Eran Kolirin, czy Piers Nightingale, dyrektor działu zakupów w High Point. Christian Routh, Kierownik Naukowy tegorocznej edycji ScripTeast tak podsumowuje prace z twórcami:

Projekty, które w tym roku biorą udział w programie są niesamowite i mają wszystkie cechy, dzięki którym powinny powstać filmy, które będą prowokować, inspirować i bawić publiczność na różne sposoby. To czysta przyjemność pracować ze scenarzystami, próbować i upewniać się, że w pełni wykorzystujemy ich potencjał.

Po sesji w trakcie festiwalu filmowego w Berlinie nastąpi kolejna sesja online, a po niej, w maju w Cannes ostatnia stacjonarna sesja 8. edycji programu. Punkt kulminacyjny programu to przyznanie nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego. To właśnie w trakcie festiwalu filmowego w Cannes Rada Artystyczna ScripTeast zdecyduje, kto otrzyma nagrodę za Najlepszy scenariusz Europy Środkowej i Wschodniej.

ScripTeast, to jeden z najlepszych europejskich programów dla scenarzystów zwiększający szansę na zrealizowanie projektu i wprowadzenie filmu na ekrany kin. Od 2006 roku, pierwszej edycji programu, zrealizowanych zostało 11 filmów na podstawie scenariuszy udoskonalonych podczas ScripTeast, a kolejnych 8 jest na etapie produkcji.

ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów Producers Network i ACE, oraz Film New Europe i Final Draft.

8. edycja ScripTeast
Finał: maj 2014 r.

Dodaj komentarz