• 2014-01-18

Klejnoty Baletu Bolshoi w Kinie Kijów

20 stycznia o godz. 18.00 krakowskie Kino Kijów zaprasza na retransmisję spektaklu Klejnoty w wykonaniu Baletu Bolshoi z Moskwy.

Balet Bolshoi, „Rubiny”, fot. E. Fetisova (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Balet Bolshoi, „Rubiny”, fot. E. Fetisova (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Początki Teatru Bolshoi sięgają 1776 roku. Przechodził on różne koleje losu, w tym pożar, wojenne zniszczenia, dzisiaj lśni blaskiem pierwszej wielkości, a występują w nim najlepsi, starannie wyszkoleni klasyczni tancerze . Bolshoi to symbol doskonałości w balecie. Nabył niemal mityczną sławę.

Afabularne, ale za to maksymalnie skupione na wirtuozerii tancerzy Klejnoty – za sprawą przekazu satelitarnego – zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy. Balet ten w ogóle rzadko wystawiany jest poza granicami USA. Moskiewski Teatr Bolszoj jest jedną z nielicznych scen świata posiadającą Klejnoty w repertuarze.

Powstałe w 1967 roku Klejnoty (muzyka: Fauré, Strawiński, Czajkowski) to sztandarowy przykład baletu neoklasycznego. George Balanchine stworzył przedstawienie, w którym zaprezentował różne style tańca, przyrównując je do różnych kamieni szlachetnych. Szmaragdy symbolizują pełną romantyzmu szkołę francuską, rubiny – przesiąkniętą tradycją musicalową szkołę amerykańską, brylanty – skupiającą się na czystej wirtuozerii wykonania klasyczną szkołę rosyjską. Balanchine na pomysł przygotowania Klejnotów wpadł podobno podczas oglądania pełnych przepychu wystaw sklepów jubilerskich przy nowojorskiej Piątej Alei. Dodatkowym atutem przedstawienia są niezwykłe, przypominające drogie kamienie, kostiumy autorstwa Barbary Karinskiej, laureatki Oscara.

Libretto:

  • Część pierwsza Szmaragdy: Gabriel Fauré
  • Część druga Rubiny: Igor Strawiński
  • Część trzecia Diamenty: Piotr Czajkowski

George Balanchine (1904–1983) to jeden z najważniejszych choreografów XX wieku. Uważa się go za ojca baletu amerykańskiego. Urodził się w Petersburgu, od 1934 roku stale przebywał w Nowym Jorku. Założyciel słynnego zespołu New York City Ballet. Wypracował własną odmianę tańca klasycznego i widowiska baletowego bez treści literackich, opartego na ścisłej relacji między tańcem a muzyką.

Klejnoty
Choreografia: George Balanchine
Retransmisja: 20 stycznia 2014 r.
Kino Kijów.Centrum w Krakowie

Dodaj komentarz