• 2014-01-18

Karta 77. Czeski wieczór w Domu Spotkań z Historią

21 stycznia o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się czeski wieczór z okazji wydania 77 numeru Karty organizowany przez Ośrodek Karta oraz Czeskie Centrum w Warszawie.

Czeski wieczór w Domu Spotkań z Historią, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Czeski wieczór w Domu Spotkań z Historią, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

W rozmowie udział wezmą: Petruška Šustrová – publicystka, rzeczniczka Karty 77, Petr Janyška – dyrektor Czeskiego Centrum, tłumacz, dziennikarz oraz Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka Karta, redaktor naczelny Karty.

Spotkanie poprowadzi red. Mariusz Surosz (autor książki Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów),

Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane niezwykłe slajdy z największego na południu Czech atelier fotograficznego rodziny Šechtlów.

Po rozmowie odbędzie się pokaz filmu Ucho (reż. Karel Kachyňa, 1970). Film Karela Kachyňy to jeden z najlepszych i najbardziej wstrząsających czeskich filmów o praktykach władzy komunistycznej i lęku obywateli przed wszechobecną służbą bezpieczeństwa. Zrealizowany w czasie odwilży w 1969 roku, nie zdążył wejść do kin. Na ekrany trafił po przeszło 20 latach, w 1990 roku. Porównywany do Kto się boi Virginii Woolf, w 1990 roku został nominowany do Złotej Palmy w Cannes.

Czym jest ich znak 77 – wobec naszego 44
21 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz