• 2014-01-17

Zbigniew Blukacz o miejskiej egzystencji

Od 29 stycznia w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach będzie można oglądać wystawę prac Zbigniewa Blukacza pt. Mapy Światła.

Autor pracy: Zbigniew Blukacz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Zbigniew Blukacz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl obrazów powstał na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jego początkiem było kilka obrazów z poprzedniej wystawy w Centrum Sztuki w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. Jak tłumaczy artysta:

Maluję cyklami. Powody wyboru tematu są istotne. Temat determinuje formę, decyduję się na jakiś konkretny, jeżeli długo chodzi mi po głowie i staje się rodzajem obsesji. Temat jest ważnym punktem wyjścia do realizacji obrazu, który z kolei jest dla mnie medium w kontakcie z inną rzeczywistością- kiedyś nazywano to pięknem. Wybieram motywy przez odrzucenie z wielu szkiców i notatek – to, co zostaje wybrane nie do końca jest uświadomione, ale wydaje mi się podświadomie konieczne i potencjalnie ważne. Często dopiero później wiem dlaczego i o czym to jest. W takim sensie mogę od moich obrazów dowiedzieć się czegoś nowego o samym sobie.

Zbigniew Blukacz w cyklu pokazywanym w Rondzie Sztuki stawia na emocje wzruszenia, o których istnieniu zapominamy lub, których do siebie nie chcemy dopuszczać. Ważny jest dla niego sam język budujący optykę obrazu. Ucieka od fotograficznego zapisu. Od pewnego momentu w trakcie malowania obrazu jego przedmiotowość przestaje mnie już interesować, zajmuję się samym zapisem, jego abstrakcyjną muzycznością, jego brzmieniem. – dopowiada. Mapy Światła to osobista opowieść o życiu w mieście i związanymi z nim stanami samotności i zagubienia, ale też zastanowienia się nad ludzką egzystencją w bardziej uniwersalnym kontekście. Malarstwo Blukacza opowiada o człowieku we współczesnym świecie. Świecie niezwykle zróżnicowanym, wielowątkowym. Artysta nie narzuca odbiorcy jednego sposobu interpretacji, zaprasza raczej do poszukiwań własnych dróg do odczytywania jego twórczości.

Zbigniew Blukacz, Mapy Światła
Wernisaż: 29 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 lutego 2014 roku
Galeria ASP w Katowicach, Rondo Sztuki

Dodaj komentarz