• 2014-01-17

Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej

Od 22 stycznia do 23 lutego w Muzeum Historii Kielc będzie można oglądać wystawę Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura.

„Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa składa się z ponad 200 oryginalnych rycin pochodzących z czasopism ilustrowanych, które ukazywały się w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1861–1868.

O Powstaniu Styczniowym na bieżąco szeroko informowała prasa Europy Zachodniej. Relacjom tym towarzyszyły ryciny pełniące często rolę obecnej fotografii prasowej. Prezentowane na wystawie sceny z bitew, życie codzienne uczestników Powstania, portrety przywódców mają dużą wartość dokumentalną. Przybliżają historię najdłużej trwającej w polskich dziejach insurekcji. Dają doskonałą możliwość zapoznania się z tym wszystkim, co ukazywało się w prasie europejskiej na temat Polski. Ekspozycja jest także okazją do spotkania z powszechną w XIX w. sztuką drzeworytniczą i litograficzną.

Ekspozycja składa się z sześciu działów:

  • Preludium – ryciny przedstawiające warszawskie manifestacje patriotyczne poprzedzające insurekcję oraz obóz rosyjskiej armii na Placu Zamkowym w Warszawie po ogłoszeniu stanu wojennego na terenie Królestwa Polskiego.
  • Powstanie – główny i zarazem największy dział wystawy: ryciny z potyczek i bitew, leśnych obozów oddziałów powstańczych, życia codziennego podczas Powstania, represji zaborcy, którym poddani byli powstańcy i ludność cywilna, a także widoki niektórych polskich miast.
  • Z pierwszych stron – zbiór tytułowych stron tygodników ilustrowanych, na które trafiały informacje z powstańczej Polski.
  • Portrety – uczestnicy i przywódcy Powstania Styczniowego, a także niektórzy przedstawiciele carskich władz zwalczających Insurekcję.
  • Satyry – zespół rysunków w humorystyczny sposób przedstawiających niektóre wydarzenia polityczne z czasów Powstania.
  • Międzynarodowa Wymiana Matryc – przykłady drzeworytów, które z tego samego klocka drzeworytniczego były odbijane w czasopismach wydanych w różnych krajach.

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury według pomysłu właściciela kolekcji. W ciągu 16 miesięcy odwiedzi 11 polskich miast. Na zakończenie obchodów 150. rocznicy Powstania – w sierpniu 2014 r. – zostanie zaprezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie.

Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura
Od 22 stycznia do 22 lutego 2014 r.
Muzeum Historii Kielc

Dodaj komentarz