• 2014-01-17

Powrót Agnieszki H. i Jacek Petrycki przedpremierowo w trasie z Polską Światłoczułą

Polska Światłoczuła wyrusza 23 stycznia w trasę z filmem Powrót Agnieszki H. Jacka Petryckiego i Krystyny Krauze, poświęconym Agnieszce Holland.

„Powrót Agnieszki H.” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powrót Agnieszki H.” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieloletni przyjaciel i operator Agnieszki Holland – Jacek Petrycki – tym razem to na nią samą skierował kamerę. Scenariusz napisała Krystyna Krauze, która skończyła tę samą szkołę filmową, co Agnieszka Holland – FAMU w Pradze, tylko trzydzieści lat później. Wspólnie z Jackiem Petryckim są reżyserami Powrotu Agnieszki H.

To film-podróż. Agnieszka Holland po latach jedzie do Pragi, by realizować tam Gorejący krzew. Powrót ten staje się pretekstem do powstania filmu Krauze i Petryckiego. Współbohaterami dokumentu są też dwaj przyjaciele Agnieszki Holland z czasów studenckich: operator Andrzej Koszyk oraz dokumentalista Andrzej Zajączkowski. Powstał wielowymiarowy portret: osoby stanowczej, twórczej, ale też bardzo ciepłej i serdecznej. Czeski epizod z pewnością miał na jej życie duży wpływ. Dzięki tej sentymentalnej podróży, możemy na moment wniknąć w ten świat i zrozumieć, jak ją ukształtował.

Polska Światłoczuła odwiedzi widzów południowej Polski, a towarzyszyć jej będzie Jacek Petrycki – autor zdjęć do wielu polskich filmów dokumentów, a także polskich i międzynarodowych produkcji fabularnych. Współpracował z takimi twórcami, jak Krzysztof Kieślowski (14 filmów), Andrzej Titkow czy Marcel Łoziński (24 filmy). Laureat wielu nagród, m.in. BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu “The Betrayed”.

Szczegóły trasy:

  • 23 stycznia – Zabłocie, gm. Kodeń (Zakład Karny), godz. 18.00
  • 24 stycznia – Opatów, (Opatowski Ośrodek Kultury, ul. Partyzantów 13B), godz. 18.00
  • 25 stycznia – Sanok, (Galeria BWA, ul. Rynek 14), godz. 17.30
  • 26 stycznia – Stary Sącz, (Centrum Kultury i Sztuki, ul. Batorego 23), godz. 18.00
  • 27 stycznia – Miasteczko Śląskie, (GOK, ul. Srebrna 24), godz. 18.00
  • 28 stycznia – Jaworzno, (Wspólnota Betlejem, ul. Długa 6), godz. 18.00

Polska Światłoczuła: Powtót Agnieszki H., reż. Jacek Petrycki, Krystyna Krauze
23-28 stycznia 2014 r.
Zabłocie, Opatów, Sanok, Stary Sącz, Miasteczko Śląskie, Jaworzno

Dodaj komentarz