• 2014-01-17

Moda w kinie: Political dress

22 stycznia o godz. 19.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz specjalny dokumentu Political Dress oraz spotkanie z reżyserką Judytą Fibiger.

„Political dress”, reż. Judyta Fibiger (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Political dress”, reż. Judyta Fibiger (źródło: materiały prasowe organizatora)

Political Dress ukazujące doświadczenia ludzi, którzy zmienili oblicze mody, jak również tych, którzy się jej poddawali. Film śledzi zmiany w stylu ubierania się Polaków, ale także Europejczyków na przestrzeni ostatnich dekad, począwszy od szarych, siermiężnych czasów PRL-u, po stopniowe otwieranie się na kolor i nieszablonowe rozwiązania. Z czasem, moda stała sie wyrazem buntu wobec ram społecznych i politycznego systemu.

Gościem wydarzenia będzie reżyserka filmu. Rozmowę z Judytą Fibiger oraz dr Barbarą Klich-Kluczewską z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadzi Małgorzata GOShA Kusper.

Opis filmu. Moda jest wypowiedzią. Moda opisuje rzeczywistość niezależnie od czasów. Reaguje na nią. W czasach realnego socjalizmu w Polsce wygląd był manifestacją poglądów i często wyrazem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu. Zdobywanie ubrań było niemalże karkołomnym wysiłkiem zarówno dla tych, którzy pragnęli być eleganccy jak i dla tych, którzy chcieli w jakikolwiek sposób wyróżnić się z PRL-owskiej szarości. Dla wielu z nich wiązało się to z poważnymi konsekwencjami. Jedna z głównych postaci filmu Barbara Hoff chcąc walczyć z systemem i narzuconym przez niego wyglądem Polaków stworzyła jedną z pierwszych na świecie masowych kolekcji firmowanych nazwiskiem projektanta. Inna Polka, Barbara Hulanicki dokonuje rewolucji w modzie otwierając w Londynie słynny sklep Biba. Dzięki niej młode pokolenie Anglików lat 60. odkrywa, że można wyglądać inaczej. Czym jest moda czasów niewoli? Czy za pomocą wyglądu można manifestować wolność? Czy o naszej tożsamości świadczy to, jak wyglądamy?

Film Political Dress ukazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody. Od twardogłowego stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, poprzez lata 60. i względne otwarcie Polski na francuską modę, czasy propagandy sukcesu lat 70. i fascynację modą dzieci-kwiatów, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk.

Dokument pokazuje doświadczenia ludzi, w których władza upatrywała ideologicznych dywersantów. W filmie wypowiadają się m. in. fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki Biba Barbara Hulanicki, muzyk Tomek Lipiński, malarz Wilhelm Sasnal.

Dokument Political Dress jest częścią cyklu filmowego Przewodnik do Polaków, zrealizowanego w ramach I, Culture – Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 (Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie).

dr Barbara Klich-Kluczewska – absolwentka i pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 roku obroniła prace doktorską na Wydziale Historycznym UJ. Stypendystka Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, autorka książki Przez dziurkę od klucza: Życie prywatne w Krakowie (1945-1989).

Małgorzata Kusper – trenerka wizerunku, jedna z pierwszych w Polsce personal shopper, projektantka, szkoleniowiec. Współpracowała ze znanymi Angielkami podczas programu Trinny i Suzannah ubierają Polskę. Absolwentka licznych szkoleń m.in. w St. Martins College of Art&Design w Londynie oraz w London College of Fashion. Jako ekspert od wizerunku wypowiada się w TV, radiu oraz magazynach i portalach.

Moda w kinie: Political dress
22 stycznia 2014 r., godz. 19.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz