• 2014-01-17

Göran Rosenberg – Krótki przystanek w drodze z Auschwitz

20 stycznia w wydawnictwie Czarne ukaże się wyróżniona Nagrodą Augusta 2012 książka Görana Rosenberga Krótki przystanek w drodze z Auschwitz.

Göran Rosenberg, „Krótki przystanek w drodze z Auschwitz” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Göran Rosenberg, „Krótki przystanek w drodze z Auschwitz” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ojciec przeżył łódzkie getto, Auschwitz i marsz śmierci. Był jednym z ocalonych z Zagłady. Czerwony Krzyż przetransportował go do małej szwedzkiej miejscowości. Dotarł tam latem 1945 roku. To miał być tylko przystanek przed dalszą podróżą w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Niestety, do końca życia leczył się z Auschwitz i na Auschwitz zmarł.

Göran Rosenberg wyruszył w drogę śladami zmarłego ojca. Jest kronikarzem opisującym wysiłek budowania nowego życia w cieniu przeżytej traumy. Życia w społeczeństwie, które odwróciło się plecami od ocalonych.

Krótki przystanek w drodze z Auschwitz to odkrywanie pamięci — pamięci ojca i dziecka, pamięci o czasie i miejscu.

Göran Rosenberg urodził w 1948 w Szwecji, studiował filozofię, matematykę, nauki polityczne i dziennikarstwo. Pracował w telewizji, radiu i prasie. W latach 1985–1989 był korespondentem w Waszyngtonie. Współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny jednego z ważniejszych polityczno-kulturalnych czasopism szwedzkich Moderna Tider. Jest komentatorem politycznym Dagens Nyheter, prowadzi autorski program publicystyczny w telewizji TV4, publikuje m.in. w Neue Zürcher Zeitung, Süddeutsche Zeitung, Lettre Internationale, New Perspectives Quarterly i The New York Times. Autor wielu książek, m.in.: Friare kan ingen vara: Den amerikanska idén från Revolution till Reagan (Nikt bardziej wolnym być nie może. Ideologie amerykańskie od rewolucji do Reagana), Plikten, profiten och konsten att vara människa (Obowiązki, zyski i sztuka bycia człowiekiem), Tankar om journalistik (Rozważania o dziennikarstwie). Wydany w 1996 roku Kraj utracony. Moja historia Izraela doczekał się w Szwecji trzech wydań i został przetłumaczony na pięć języków (wydanie polskie ukazało się w 2011 roku). Rosenberg jest także dokumentalistą. Laureat licznych nagród, w tym nagrody Akademii Szwedzkiej i Wielkiej Nagrody Dziennikarskiej. W 2000 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Göteborgu.

Krótki przystanek w drodze z Auschwitz
Göran Rosenberg
Tłumaczenie: Mariusz Kalinowski
Premiera: 20 stycznia 2014 r.
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz