• 2014-01-17

Hedva Ser na granicy zagłady i odrodzenia

Od 27 stycznia w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Hedvy Ser pt. Destrukcja i odrodzenie.

Autorka pracy: Hedva Ser (źródło: materiały prasow organizatora)

Autorka pracy: Hedva Ser (źródło: materiały prasow organizatora)

Wystawa przedstawia rzeźby Hedvy Ser, uznanej francuskiej artystki, uhonorowanej w 2011 roku tytułem Artysty UNESCO na rzecz Pokoju. Jest to pierwsza ekspozycja jej prac w Polsce.

Prezentowane na wystawie rzeźby – surowe, wykonane z brązu, 350-kilogramowe bryły – tworzą cykl, będący w zamierzeniu artystki symboliczną interpretacją losów społeczności żydowskiej w Polsce. Pozostająca pod silnym wpływem myśli kabalistycznej rzeźbiarka tworzy prace, które starają się uchwycić leżący u podłoża rzeczywistości proces następowania po sobie i przenikania się zjawisk destrukcji i odbudowy, dezintegracji i harmonii, zagłady i odrodzenia.

Rzeźby Ser są artystycznymi przestawieniami poszczególnych faz tego nieskończonego cyklu destrukcji i odbudowy. Wyrażają one pełne nadziei przekonanie artystki o tym, że rozpad jakiejś formy istnienia niezmiennie pociąga za sobą powstanie nowej, że destrukcja jest w istocie warunkiem koniecznym odbudowy. Zdegradowany świat ma w sobie moc, żeby się odrodzić.

Hedva Ser, Destrukcja i odrodzenie
Wernisaż: 27 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz