• 2014-01-17

Czytamy młodych poetów: Justyna Bargielska

20 stycznia o godzinie 19.00 w Cafe Kulturalnej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Czytamy młodych poetów. Wiersze Justyny Bargielskiej przeczyta Agnieszka Warchulska. W rozmowie po czytaniu wezmą udział profesor Marek Zaleski i profesor Adam Lipszyc.

Justyna Bargielska, fot. Robert Wiącek (źródło: mat. prasowe Teatru Dramatycznego)

Justyna Bargielska, fot. Robert Wiącek (źródło: mat. prasowe Teatru Dramatycznego)

Justyna Bargielska (1977) – poetka, prozaiczka. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) oraz nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia: w roku 2010 za tom wierszy Dwa fiaty oraz w 2011 za tom prozy Obsoletki. Za ten tom nominowana także do Paszportów Polityki, za tom wierszy Bach for my baby – do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Nike. Jej wiersze były tłumaczone m.in. na język angielski i słoweński. Dotychczas ukazały się cztery tomy wierszy poetki: Dating SessionsChina ShippingDwa fiatyBach for my baby i dwie powieści: Obsoletki i Małe listy.

Wszystkie książki Justyny Bargielskiej charakteryzują się bardzo dosadnym, zmysłowym językiem. Dominuje w nich czarne, makabryczne poczucie humoru. Zanurzone są w surrealnych, nieco baśniowo-dziecięcych krajobrazach. Zmysłowość, baśniowość i absurdalne poczucie humoru to najbardziej charakterystyczne cechy tych wierszy. Nie jest tak bez powodu: Bargielską interesują różne aspekty cielesności człowieka. Poetka stara się je pokazać w rozmaitych uwikłaniach: macierzyństwa, seksualności, śmierci. Najczęściej powracającym problemem w jej pisaniu jest doświadczenie macierzyństwa.

(na podstawie materiałów Instytutu Książki)

W cyklu Czytamy młodych poetów będzie czytana i analizowana najnowsza polska poezja – najbardziej subtelny język jakim dysponujemy, czuły instrument z pomocą którego możemy wypowiedzieć prawdy o naszej kondycji. Czego dowiadujemy się dziś o sobie od poetów? O to organizatorzy chcieliby zapytać młodych poetów i młode poetki. Dlaczego akurat ich? Ponieważ to ludzie młodzi będą za chwilę decydować o tym, co ważne. Z młodymi poetami rozmawiać będą ich starsi koledzy, ich czytelnicy, a często ich intelektualni mistrzowie i krytycy, filozofowie, socjologowie, kulturoznawcy, teologowie. W każdym ze spotkań obok młodego poety wystąpi jego starszy rozmówca i aktor czytający poezję. Moderatorem rozmów będzie prof. Marek Zaleski, krytyk literacki i literaturoznawca.

Wstęp wolny.

Czytamy młodych poetów: Justyna Bargielska
20 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Cafe Kulturalna w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Dodaj komentarz